Instytut Edukacji Artystycznej

stracjonarne II stopnia

Nr sali: 212

Charakterystyka:

Pracownia Scenografii i Kostiumu jest pracownią dyplomującą. Realizuje program dydaktyczny na Wydziale Sztuk Pięknych w Instytucie Edukacji Artystycznej. Jest pracownią o ścisłej specjalizacji projektowej. Studenci realizują cykl ćwiczeń od podstaw projektowania koncepcji scenograficznej i tworzenia wizerunku postaci po wieloelementowe, rozbudowane projekty dotyczące scenografii multimedialnej, scenografii performatywnej i parateatralnych działań w przestrzeni sceny.

Projektowanie scenografii, nawiązując do tradycji historycznych rozwoju form teatralnych i gatunków filmowych, poszerza zakres przedmiotu o język sztuki współczesnej i estetykę dygitalną.

Na każdym etapie ćwiczenia uwzględniają zasadę dopełniania dyscyplin artystycznych i pojęć takich jak literatura i forma wizualna, słowo i obraz, metafora i znak.
Realizacja ćwiczeń uwzględnia łączenie tradycyjnych narzędzi i technik (rysunek koncepcyjny, makieta konceptualna) z narzędziami i technikami fotograficznymi i komputerowymi i innymi formami medialnego przetwarzania obrazu

Prezentacja projektu uwzględnia analizę treści tematu oraz definicję metody i realizacji w postaci prezentacji o charakterze performatywnym z wykorzystaniem takich elementów, jak multimedia sceniczne, działania performance,projekcje wideo, animacja fotografii, światło i dźwięk.

W programie studiów magisterskich pracownia prowadzi indywidualny tok studiowania, który pozwala studentom na eksperymenty z językiem scenografii – takie jak performance sceniczny i projekcje wideo, działania w przestrzeni rzeczywistej i wirtualnej oparte o interpretację tekstów literackich lub scenariusz autorski.

Program pracowni jest programem autorskim i obejmuje również cykl wykładów z zakresu historii teatru i filmu i ich współczesnych form rozwoju. Bibliografia przedmiotu oraz udział w festiwalach i warsztatach dopełniają realizację programu.