Instytut Edukacji Artystycznej

42 254 75 71

Kierownik Katedry: dr Łukasz Mikołaj Sadowski, prof. uczelni

Pracownie:

• Pracownia Teorii i Historii Sztuk Pięknych – kierownik dr Łukasz M. Sadowski, prof. uczelni
  • Pracownia Teorii i Historii Sztuk Projektowych – kierownik dr Aleksandra Sumorok
  • Pracownia Teorii Sztuki – kierownik prof. dr hab. Ryszard W. Kluszczyński

Pracownicy Katedry:

• prof. dr hab. Ryszard Kluszczyński
  • dr hab. Ewa Wojtyniak-Dębińska, prof. uczelni
  • dr hab. Agnieszka Gralińska-Toborek, prof. UŁ
  • dr. hab. Marcin Składanek, prof. UŁ
  • dr Aleksandra Sumorok
  • dr Karolina Stanilewicz
  • dr Tomasz Załuski
  • dr Krzysztof Jurecki
  • dr Witalij Kołojarcew
  • mgr Bogusław Deptuła

Lektorat:

• mgr Katarzyna Wolska
  • mgr Elżbieta Rodzeń-Leśnikowska
  • mgr Beata Dankowska
  • mgr Dominika Szeleszczyk

Katedra Teorii i Historii Sztuki zajmuje się badaniami naukowymi oraz nauczaniem studentów wszystkich instytutów Akademii Sztuk Pięknych. Zajęcia obejmują zakres historii, teorii sztuki, filozofii, estetyki, wiedzy o sztuce współczesnej, historii designu i scenografii. W programie zajęć chodzi zarówno przybliżenie studentom zagadnień z szeroko rozumianej historii i teorii sztuki, jaki i zajęć specjalistycznych (np.: historia malarstwa, grafiki, rzeźby, wzornictwa, fotografii, nowych mediów, tkaniny, ubioru), w zależności od specyfiki kierunków studiów. Z uwagi na globalizujący się świat ukazujemy także zjawiska ze sztuk pozaeuropejskich – sztuka Dalekiego Wschodu, Afryki, sztuka prekolumbijska itp. Pracownicy Zakładu są także promotorami wielu teoretycznych prac licencjackich i magisterskich powstających na różnych wydziałach ASP.

Misją i celem naszej jednostki jest jak najszersze przybliżenie zagadnień związanych ze sztuką dawną i współczesną, we wszelkich jej aspektach, po to by nasi studenci stali się dobrze wykształconymi, świadomymi uczestnikami i współtwórcami światowej kultury współczesnej.