Mirosław Bernacki- rocznik '57. Artysta o dojrzałym rdzeniu, parający się sztuką tkaniny. Dyplom obronił w 2009 roku na kierunku Projektowanie Tkaniny w murach łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych (pod kierunkiem prof. Mańczak). Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego i od lat aktywnie działa w tamtejszym Miejskim Centrum Kultury, prowadząc Pracownię Malarską.
„Life on Mars – Slana Camp” to wystawa dra hab. Tomasza Matuszaka, prof. uczelni wieńcząca rok obchodów 40. rocznicy powstania Galerii Wschodniej, jednego z najdłużej działających niezależnych ośrodków kulturotwórczych w Polsce. Jest to ostatnia z bogatego programu wystaw jubileuszowych, który obejmował liczne prezentacje indywidualne i projekty zbiorowe.
Wystawa „Władysław Sowicki. Projektant” jest pierwszą publiczną prezentacją prac artysty plastyka, architekta wnętrz Władysława Sowickiego (1911-1954). Na wystawie będzie można zobaczyć zachowane w archiwum rodzinnym dokumenty i fotografie dotyczące zarówno życia prywatnego, jak i twórczości artysty, w tym m.in. zdjęcia projektów, rysunki i obiekty z zakresu architektury, urbanistyki, architektury wnętrz, mebli, ceramiki, a także plakat, biżuterię i figurki drewniane.
12 grudnia 2024 r. o godz. 19.30 w Łodzi odbędzie się wystawa malarstwa i grafiki "Jerzy Nowosielski i Jan Tarasin oraz zaproszeni artyści".
Nazwa instalacji POWER PLANT Kamili Szejnoch nawiązuje do potęgi natury – jej prymatu nad teoriami i ideologiami stworzonymi przez człowieka. Prezentowane eksponaty, jak i monumentalna przestrzeń hali pofabrycznej tworzą swoiste „miejsce mocy”, nasuwając skojarzenia ze sferą sacrum. Ma to przenieść punkt ciężkości na potencjał świata przyrody, a może nawet dokonać symbolicznej „transformacji energetycznej”.
„Morskie opowieści” to wyjątkowa wystawa biżuterii, rzeźby i grafiki inspirowanej morzem, oceanem, wodą oraz morskimi stworzeniami.
Już 7 grudnia 2024 r. w Galerii LOOK Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbędzie się finisaż wystawy „AFTER_2023.2024” . Będzie to ostania okazja, aby obejrzeć kolekcje absolwentek projektowania ubioru, którzy realizowały naukę na studiach podyplomowych w roku akademickim 2023/2024.
Kiedy w rozmowie wspominam, że to w dzieciństwie po raz pierwszy zetknęłam się z twórczością Marka Hłaski czy Wiesława Myśliwskiego, często spotykam się ze zdziwieniem i uwagą, że „przecież nie jest to literatura dla dzieci”. Ja jednak wierzę, że słowa odnajdują nas dokładnie wtedy, kiedy ich potrzebujemy. Wówczas, lata temu, w małym miasteczku, to właśnie ich słowa przygotowywały mnie na spotkanie z wielkim światem i prawdziwym życiem – na specyficzną szarość i pesymizm wielkiego miasta, na smutek, radość, miłość, i codzienność życia w Polsce.
Wystawa „PODSTAWY”, która otworzy się 6 grudnia 2024 r. o godz. 13.00 w Galerii Hol Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prezentuje wybrane prace studentek i studentów kierunków grafika i malarstwo z Pracowni Podstaw Kompozycji I - kompozycje na płaszczyźnie, w przestrzeni trójwymiarowej i przebiegające w czasie.
Retrospektywna wystawa prof. Sławomira Ćwieka w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi będzie okazją, by zapoznać się z bogatym dorobkiem jednego z najbardziej cenionych grafików. Ekspozycja zaprezentuje przekrój twórczości artysty z ostatnich 40 lat.
Wystawa „Asymetryczne”, która otworzy się 5 grudnia 2024 r. w Galerii OdNowa, będzie okazją do spotkania z malarstwem Michała Misiaka, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, uprawiającego twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz animacji cyfrowej.
Wystawa „To Ja” prezentująca rysunkowe prace Marii Strycharskiej otworzy się 4 grudnia 2024 r. w Galerii Nasza Ściana.
„Mam na imię Marysia i jestem studentką drugiego roku malarstwa. Prace rysunkowe przedstawione na wystawie „To Ja” powstały w Pracowni Rysunku Realistycznego pod opieką profesora Andrzeja Grendy i dr Gabrieli Cichowskiej.