Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi powołała Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Rolą Pełnomocnika jest umożliwienie studentom/studentkom pełnego uczestnictwa w procesie kształcenia oraz zapewnienie wsparcia organizacyjnego w przypadku zgłoszonych, dodatkowych potrzeb edukacyjnych na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.
Dostępne formy wsparcia
- zapewnienie pomocy podczas egzaminu wstępnego
- zapewnienie asystenta dydaktycznego
- zapewnienie asystenta wspomagającego
- zapewnienie wsparcia alternatywnego
- udogodnienia techniczne w trakcie zajęć dydaktycznych w przypadku specjalnych potrzeb edukacyjnych;
- dostęp do Akademickiej Biblioteki Cyfrowej;
- stypendia specjalne oraz stypendia socjalne;
- dostęp do doradztwa zawodowego oraz pomocy psychologicznej;
- możliwość dostosowania warunków zaliczania zajęć ze względu na daną niepełnosprawność.
(Wszystkie Wnioski są dostępne do pobrania pod treścią tego artykułu)
Osoby z niepełnosprawnością mogą rekrutować się na dowolny, wybrany przez siebie kierunek studiów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się na zasadach ogólnych. W rekrutacji na studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie wszystkich kierunków obowiązuje egzamin wstępny w formie oceny uzdolnień. Kandydaci z niepełnosprawnością mogą wnioskować o pomoc uczelni podczas egzaminu wstępnego. Forma pomocy kandydatom z niepełnosprawnością podczas postępowania rekrutacyjnego ustalana jest przez Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi z Komisją rekrutacyjną kierunku na podstawie pisemnego wniosku kandydata z niepełnosprawnością. Zgłoszenie to powinno nastąpić nie później niż dwa tygodnie przed datą I etapu (I części) egzaminu wstępnego.
Wnioski wraz z orzeczeniem należy przesłać mailem na adres Pełnomocnika Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi posiada 7 budynków, w których podmiot prowadzi podstawową działalność i/lub obsługę interesantów. Nie we wszystkich budynkach podmiot zapewnia wolne od barier wszystkie przestrzenie komunikacyjne. Aby umożliwić dostęp do wszystkich pomieszczeń Uczelnia zastosowała dodatkowe rozwiązania architektoniczne, środki techniczne jak i zainstalowane urządzenia wspomagające. Na terenie Uczelni we Wszystkich budynkach zapewniona jest informacja na temat rozkładu pomieszczeń w sposób wizualny i głosowy. We wszystkich budynkach jest możliwość wstępu osobie korzystającej z psa asystującego.
Dostępność cyfrowa jest częściowo spełniona.
Uczelnia posiada urządzenia do obsługi osób słabosłyszących: pętle indukcyjne, system na podczerwień, bluetooth i inne.
Uczelnia stworzyła procedury umożliwiające dostosowanie procesu uczenia się do zróżnicowanych potrzeb grupowych.
W budynku głównym Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi został utworzony pokój wyciszeni, dostępny dla studentów.
Na terenie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi jest kilka osób z niepełnosprawnościami, w związku z tym zostały wdrożone metody umożliwiające kontynuowanie nauki przez te osoby. Jedną z metod jest wyznaczenie asystenta wspomagającego lub indywidualny tryb zajęć z wybranym pedagogiem.
Powołany jest również zespół do spraw dostępności.
Wnioski:
Wniosek o pomoc uczelni podczas egzaminu wstępnego
Wniosek o przydzielenie asystenta dydaktycznego/naukowego
Wniosek o przydzielenie asystenta wspomagającego
Zgoda oraz wyrażenie potrzeby dydaktyka na wsparcie naukowe w dodatkowym wymiarze godzin