Instytut Wzornictwa

typ studiów: studia I stopnia, semestr II

rok: I

Sylabus

Pracownia Modelowania i Prototypowania w swoich założeniach przysposabia studentów na poziomie podstawowym do korzystania z warsztatu narzędziowego. Umiejętności te przygotują ich do wykonywania fizycznych modeli niezbędnych do osiągnięcia pełnego spektrum działań projektowych w pracowniach na wyższych latach studiów.

Nie do przecenienia jest również wiedza o obróbce materiałów w kontekście projektowania wzornictwa przemysłowego, gdzie istotne jest optymalizowanie procesów wytwarzania/produkcyjnych, a tym samym wpływanie na koszty finalnego produktu.

Przyswojenie wiedzy na temat narzędzi i materiałów oraz wykształcenie umiejętności ich odpowiedniego doboru, daje również łatwość komunikacji w zespołach interdyscyplinarnych i wzajemne zrozumienie kooperujących ze sobą projektantów, inżynierów, technologów i innych.

W czasie procesu edukacyjnego w tej pracowni studenci zapoznają się również z szerokim spektrum obróbki, czyli skrawaniem, technikami rapid protytyping, łączeniem różnych materiałów ze sobą, mocowaniem materiałów do obróbki, spawaniem, lakierowaniem, termoformowaniem, a także opanują ich używanie w stopniu podstawowym.

Cele programowe pracowni:

• zapoznanie studentów z rolą modeli fizycznych w procesie projektowania produktu,
  • przedstawienie materiałów modelarskich i sposobów ich obróbki,
  • zapoznanie studentów z praktyką warsztatową operowania narzędziami do technik modelowania produktu,
  • kształcenie umiejętności używania narzędzi i ich zastosowania w praktyce na poziomie podstawowym,
  • bhp stanowiska pracy i pracy z poszczególnymi narzędziami,
  • przekazanie podstawowej wiedzy o alternatywnych sposobach modelowania, np.: używania różnych narzędzi/technik pozwalających na osiągnięcie danego efektu,
  • podstawy ergonomii stanowiska pracy i obsługi narzędzi.
  • praktyczne tworzenia modeli fizycznych na podstawie zdobytej wiedzy i umiejętności,
  • dobieranie przez studentów materiałów adekwatnych do konstrukcji i funkcji zaprojektowanego produktu.

(zajęcia są podzielone na część teoretyczną omawiającą poszczególne zagadnienia i na część praktyczną - ćwiczenia pozwalające na zastosowanie teorii w praktyce. Tylko nieliczne tematy będą omawiane w teorii z powodu ograniczeń technicznych)