Inne wystawy

Filename: miniatura.jpg

Serdecznie zapraszamy na wystawę prof. dr hab. Jolanty Rudzkiej Habisiak „ Świat przeplotów i reliefów”. Wernisaż odbędzie się 7 września 2019 r. o godz. 12:00 w salach Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży (ul. Długa 13). Ekspozycja będzie czynna do 26 września 2019 r.

***

„Twórczość Jolanty Rudzkiej-Habisiak znamionuje zdyscyplinowanie i rytmiczność formy, wrażliwość na kolor i intuicyjne, pełne swobody podejście do tworzywa. Nie planuje wcześniej swoich kompozycji, zmienia gęstość i charakter splotów w trakcie pracy. Jej technika nie ma w sobie nic mechanicznego, podobnie jak malarz pociągnięciem pędzla, tak ona dotknięciem ręki kształtuje fakturę swoich prac. Emanuje z nich witalność i poczucie harmonii ze światem zewnętrznym”.

Kinga Kawalerowicz

***

Jolanta Rudzka Habisiak studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego) w Łodzi, gdzie w 1985 roku uzyskała dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Od 2005 roku jest profesorem zwyczajnym, kieruje Pracownią Innowacyjnego Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu w macierzystej uczelni. Wzięła udział w ponad 160 wystawach zbiorowych - polskich i międzynarodowych; miała 30 wystaw indywidualnych. Tworzy obiekty i instalacje, zajmuje się szeroko pojętą sztuką tkaniny artystycznej, projektowaniem dywanów, ale także wkracza w działania z pogranicza technik graficznych i autorskich. Jest laureatką prestiżowych nagród za dzieła unikatowe, ale jest także doceniana za kolekcje dywanów. Obecnie po reelekcji zasiada na stanowisku rektora w kadencji 2016-2020.