„Life on Mars – Slana Camp” to wystawa dra hab. Tomasza Matuszaka, prof. uczelni wieńcząca rok obchodów 40. rocznicy powstania Galerii Wschodniej, jednego z najdłużej działających niezależnych ośrodków kulturotwórczych w Polsce. Jest to ostatnia z bogatego programu wystaw jubileuszowych, który obejmował liczne prezentacje indywidualne i projekty zbiorowe.
12 grudnia 2024 r. o godz. 19.30 w Łodzi odbędzie się wystawa malarstwa i grafiki "Jerzy Nowosielski i Jan Tarasin oraz zaproszeni artyści".
Nazwa instalacji POWER PLANT Kamili Szejnoch nawiązuje do potęgi natury – jej prymatu nad teoriami i ideologiami stworzonymi przez człowieka. Prezentowane eksponaty, jak i monumentalna przestrzeń hali pofabrycznej tworzą swoiste „miejsce mocy”, nasuwając skojarzenia ze sferą sacrum. Ma to przenieść punkt ciężkości na potencjał świata przyrody, a może nawet dokonać symbolicznej „transformacji energetycznej”.
„Morskie opowieści” to wyjątkowa wystawa biżuterii, rzeźby i grafiki inspirowanej morzem, oceanem, wodą oraz morskimi stworzeniami.
Kiedy w rozmowie wspominam, że to w dzieciństwie po raz pierwszy zetknęłam się z twórczością Marka Hłaski czy Wiesława Myśliwskiego, często spotykam się ze zdziwieniem i uwagą, że „przecież nie jest to literatura dla dzieci”. Ja jednak wierzę, że słowa odnajdują nas dokładnie wtedy, kiedy ich potrzebujemy. Wówczas, lata temu, w małym miasteczku, to właśnie ich słowa przygotowywały mnie na spotkanie z wielkim światem i prawdziwym życiem – na specyficzną szarość i pesymizm wielkiego miasta, na smutek, radość, miłość, i codzienność życia w Polsce.
W Galerii Koncept PKO Banku Polskiego w budynku Bramy Miasta w Łodzi. Już w najbliższy czwartek, 28 listopada 2024 roku o godz. 18.00 odbędzie się w wystawa „Izabela Walczak. Wokół tkaniny”. Ekspozycja obejmuje kolekcję eksperymentalnych tkanin i obiektów artystki, z których część pokazywana jest premierowo.
Już 29 listopada 2024 r. o godz. 19.30 w Galerii Madame Chromatique w Łodzi odbędzie się wystawa retrospektywna malarstwa plenerowego „OSIEKI 1998/2024”, której kuratorem dr hab. Robert Jundo, prof. uczelni. Jest to przegląd prac z lat 1998-2024 rok.
„Plenery osieckie, zainaugurowane w 1963 roku jako «Międzynarodowe Spotkania Artystów, Krytyków i Teoretyków Sztuki», stały się jedną z najważniejszych platform wymiany myśli i doświadczeń w powojennej sztuce polskiej. Ta inicjatywa, zapoczątkowana przez Mariana Bogusza z warszawskiej galerii „Krzywe Koło” oraz Jerzego Fedorowicza, zgromadziła na swoich łamach wielu znakomitych artystów i krytyków, takich jak Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Erna Rosenstein czy Jonasz Stern.
W Galerii Koridor Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie (Czechy) od 27 listopada 2024 r. prezentowana będzie wystawa grafik dra hab. Roberta Jundo prof. uczelni, współprowadzącego Pracownię Technik Cyfrowych w Instytucie Grafiki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
W piątek 15 listopada 2024 roku o godz. 18:00 w Domu Literatury w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Julii Klimek “Miejsca w grafice”.
Feeria barw, struktur i faktur! Wystawa „TEXTILE STORIES”, odbywająca się w ramach ósmej edycji Łódź Young Fashion, wprowadzi widzów w niczym nieskrępowany świat studenckiej wyobraźni. Prace, które od 22 października będzie można oglądać w Mediatece Memo oraz przestrzeni wystawienniczej Wydziału Kultury UMŁ, to dzieła studentów Instytutu Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz łódzkiej ASP.
"Wariacje" - wystawa Julii Latko - laureatki 40. edycji Konkursu im. Władysława Strzemińskiego - Sztuki Piękne
Już 29 października 2024 roku o godz. 18.00 w przestrzeni wystawienniczej Galerii Aula w Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy „Cyfrowe konfrontacje 24”.