Inne wystawy

2

Serdecznie zapraszamy na otwarcie ogólnopolskiej wystawy „Rondo Straconego Czasu”, zainicjowanej przez studentki z Koła Naukowego Laboratorium Sztuki Performance: Jagodę Skawską i Adriannę Urbańską. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, 21 czerwca o godz. 17:00 na OFF Piotrkowska. 

„Na jednej ze ścian fabryki przy ul. Źródłowej 47, tuż przy rondzie Solidarności, pojawił się napis «Rondo Straconego Czasu». Łodzianie, jeśli mogą, omijają to miejsce, bo wiedzą, że spędzą tu w korkach wiele cennych minut”. A ile cennych minut spędzają artyści w procesie tworzenia?

W zakończeniu powieści „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta, bohater, chcąc odzyskać stracony czas, decyduje się napisać powieść na podstawie własnych wspomnień. Tym sposobem zatacza koło, łączy koniec z początkiem. Proust przekształca swoje doświadczenia w historię dojrzewania artysty do świadomej twórczości.

Nawiązując do tytułu tej powieści, twórcy wystawy zapraszają widzów do poszukiwania straconego czasu w pracach artystycznych. Zastanawiają się, czy odpowiednio szeroka publiczność sprawia, że dzieło ma sens. Czy publiczność może usprawiedliwić autobiograficzną twórczość i nadać jej uniwersalną wartość?

Odpowiedzią na wszechobecne poczucie bezsensu jest decyzja o nadaniu znaczenia. Kierowca będzie poruszać się po rondzie w nieskończoność, jeśli nie wie, w którym kierunku chce się udać

Osoby artystyczne biorące udział w wystawie:
Martyna Cisińska, Gabriel Data, Mariya Hoyin, Justyna Kazanecka, Tomasz Kwiatkowski, Marek Morawski, Karol Skwark, Julia Zaręba

Otwarciu wystawy będą towarzyszyć performance Ewy Zarzyckiej i Sophie Jocz.

Opieka artystyczna: Ola Kozioł
Jury: Jerzy Grzegorski, Joanna Szumacher, Ola Kozioł, Adrianna Urbańska, Jagoda Skawska
Kuratorki: Adrianna Urbańska, Jagoda Skawska
Autorka identyfikacji wizualnej wystawy: Adrianna Urbańska

Rondo Straconego Czasu

OFF Piotrkowska
ul. Roosevelta 6
Budynek TEAL, V piętro
Budynek jest dostępny architektonicznie (winda)

Wernisaż wystawy: 21.06.2024 r. (piątek), godz. 17:00
Czas trwania wystawy: 21.06-7.07.2024 r.

Wystawa będzie czynna w godzinach:
poniedziałek - zamknięte
wtorek-czwartek - 16:00-19:00
piątek-niedziela - 15:00-20:00

Dodatkowo planowane są:
23.06.2024 r. (niedziela), godz. 16.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie
28.06.2024 r. (piątek), godz. 16:00 - spacer performatywny Koła Naukowego Laboratorium Sztuki Performance; spacer wyruszy spod budynku głównego ASP, ul. Wojska Polskiego 121 (więcej szczegółów wkrótce)

Wstęp wolny

Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja OPG. 

Zadanie „Rondo Straconego Czasu” jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

do góry