Inne wystawy

1

„13 odmiennych światów” to druga odsłona autorskiej wystawy „WINYL.IPG”, prezentującej prace studentek i studentów z Pracowni Podstaw Projektowania Graficznego Instytutu Projektowania Graficznego łódzkiej ASP.

Trzynaścioro młodych twórców wzięło na warsztat temat projektowania okładek płyt winylowych. Po raz kolejny też pracownia otworzyła studentów na działania wychodzące w przestrzeń publiczną, na realizowanie koncepcji, które rozpoczynają przygotowanie do pracy projektowej w zderzeniu z realnym odbiorcą i jego oczekiwaniami.

Zrealizowane w pracowni ćwiczenie miało na celu rozwijanie umiejętności poszukiwania inspiracji i komunikacji wynikającej z relacji z drugim człowiekiem. Studenci wcielili się w podwójną rolę. Z jednej strony byli projektantami, a z drugiej zlecającymi projekt. Realizacja zadania wymagała rozpoznania rynku muzycznego, rozpisania briefu, a także umiejętności właściwego odczytania oczekiwań zleceniodawcy. Kolejnym etapem było poszukiwanie inspiracji, słuchanie muzyki i opracowanie elementów wizualnych będących wyrazem emocji, które łączą się z muzyką zamieszczoną na płycie.

Powrót do tzw. winyli to nie tylko moda na to, co jest retro. Fenomen związany z fascynacją płytami winylowymi wynika z samego procesu odsłuchu, który narzuca odbiorcy pewnego rodzaju celebrację. Natomiast drugim ważnym elementem odbioru jest ich wizualna strona.

Duży format okładki daje pole do popisu kreatywnym projektantom, tworzącym często wyrafinowane obrazy budzące kolekcjonerskie pożądanie. Tak właśnie wydarzyło się i w tym przypadku. Powstało trzynaście oryginalnie opowiedzianych historii, a zaprojektowane okładki płyt zainspirowały studentów do stworzenia ciekawych wizualnie plakatów i animacji.

Uczestnicy wystawy:

Iga Bednarczyk, Matylda Budzik, Izabela Czajkowska, Klaudiusz Gęszka, Klaudia Golisz, Anna Janusz, Julia Kowalczyk , Martyna Laskowska, Martyna Maciążak, Matylda Marć, Aleksandra Szczepaniak, Jakub Szczepaniak, Urszula Włostek

Kuratorzy: dr Izabela Jurczyk, Sebastian Komicz
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: Jakub Szczepaniak
Projekty do social mediów: Matylda Marć
Projekt animacji promującej wydarzenie: Matylda Budzik

WINYL.IPG. 13 odmiennych światów
Monopolis
(wieża Monopolis, wejście od ul. Zjazdowej)

Wernisaż wystawy: 13.05. 2024 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 13-31.05.2024 r.

do góry