Inne wystawy

0
  • miniatura
    Filename: miniaturka_trzcińska.jpg
    Size: 94.26 KB

W Galerii Proscenium Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu 8 lutego 2024 r. o godz. 18.00 otworzyła się wystawa „Woda, woda”, prezentująca prace dr hab. Joanny Trzcińskiej, prof. uczelni, prowadzącej Instytucie Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Pracownię Ekspresji Malarskiej.  

Temat prac prezentowanych na wystawie nie jest dla autorki typowy. To pierwsza jej wystawa, która nie pokazuje człowieka, postaci, nie opowiada żadnej historii. Jeśli pojawia się ludzka figura, to jest ona neutralnym elementem przestrzeni, kierunkiem w kompozycji obrazu. Autorka twierdzi, że zmęczona jest narracją, że dramatu dookoła niej jest zbyt dużo. W świecie, o którym Arthur Rimbaud pisał: „Rzeczywistość była zbyt ciężka dla mojej bogatej natury”, idea „amor vacui” zdaje się przynosić ukojenie. 

Bohaterką obrazów prezentowanych na wystawie jest tafla wody. Niezmienna, obojętna. Można przypuszczać, że w jej lustrze przeglądali się ludzie od początku swojej historii, jej warstwa skojarzeniowa jest bogata, a przeniesień filozoficznych z nią związanych można znaleźć wiele.

Przyjęty temat był dla autorki trudny. Kompozycje obrazów pokazują lustro wody, a brak horyzontu abstrahuje przedstawienie. Wzrok może przy nich uciec, a wyobraźnia poszybować. I to jest zadanie, które artystka stawia przed sobą i odbiorcami.

Kurator wystawy: Joanna Trzcińska

Joanna Trzcińska  studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom uzyskała w 1994 roku. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych – w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, grafiką, obiektem graficznym oraz pracą dydaktyczną. W latach 2018–2021 prowadziła Pracownię Rysunku. Od Studium do Eksperymentu. Obecnie jest kierownikiem Pracowni Ekspresji Malarskiej w Instytucie Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych ASP w Łodzi.

Woda, woda. Joanna Trzcińska

Galeria Proscenium Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu 
ul. Żeglarska 8, Toruń

Wernisaż wystawy: 8 lutego 2024 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 8.02-14.03.2024 r.

do góry