Inne wystawy

0
  • miniatura
    Filename: mini.png
    Size: 261.66 KB

Wystawa „Mroki” w gdańskiej Galerii ESKAEM będzie okazją do spotkania z malarstwem Michała Wasiaka, absolwenta WydziałuGrafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 

„Kontakt z obrazami Michała Wasiaka nie jest łatwy, a twórczość artysty potrafi wywołać skrajne emocje. To, co poczujemy i zobaczymy, zależy od czasu, jaki poświęcimy obrazom artysty. W pierwszym odruchu prawdopodobnie pojawi się wstręt lub przerażenie, po chwili przyjdzie ciekawość, po dłuższym kontakcie poczujemy zaskakujący spokój. Malarstwo Michała jest dynamiczne, czerpie z istoty człowieka, który jest głównym obiektem zainteresowania artysty. 

W twórczości Wasiaka nie jest trudno doszukać się odniesień do klasycznych portretów dawnych mistrzów. Choć każda epoka cechowała się swoim własnym stylem, to przez setki lat od malarzy portretowych oczekiwano głównie tego samego, czyli perfekcyjnego odzwierciedlenia rysów twarzy i charakteru osoby portretowanej. Michał Wasiak w swoim malarstwie posługuje się cechami obrazów renesansowych, jednak nadając pracom ekspresyjności, wykracza poza tradycyjne ramy. Nie pozwala, by ludzka twarz stała się statyczną formą życia, zaburza ją, oszpeca, czasami krzywdzi. 

Ciekawość, którą niosą za sobą portrety Wasiaka, jest silniejsza od pierwszych, afektywnych odruchów przerażenia. Deformacja przeradzająca się w dynamiczną formę postaci człowieka staje się ekscytująca, a zarazem hipnotyzująca. Dociera do nas, że przestajemy doszukiwać się w obrazach przeciętności i normalności, stajemy się niespokojni i głodni historii, którą opowiada nam artysta. Dzięki surrealistycznej formie prac Wasiaka jesteśmy coraz mocniej zaciekawieni, w końcu odnajdujemy mrok, który z czasem staje się przyjemny”.

Karolina Połom, kuratorka wystawy

Michał Witold Wasiak – urodzony w 1997 roku w Łodzi. W latach 2016-2021 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi naWydziale Grafiki i Malarstwa. Tworzy w zakresie malarstwa oraz grafiki. W swoich pracach obrazuje głównie deformacje, zniekształcenia formy, niecodzienne zestawienia różnych elementów ukazywane na różnorakich przedstawieniach portretowych. Uczestnik licznych wystaw graficznych oraz malarskich w Polsce i za granicą. Laureat stypendium Ministra Kultury 2020. Uhonorowany nagrodą Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Krzysztofa Polkowskiego w ogólnopolskim XII Biennale Grafiki Studenckiej „Przeciwciała” w Poznaniu. Wyróżniony za swój dyplom w ogólnopolskim Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk M{i}aSTO/a Gwiazd w Żyrardowie. Otrzymał również wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim Konkursie o Nagrodę Eibischa 2021. Uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni w XIII Konkursie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych 2021 w Gdańsku.

Mroki. Michał Wasiak

Galeria ESKAEM
ul. Gdyńskich Kosynierów 10, Gdańsk 

Czas trwania wystawy: 9.09-1.10.2023 r.
Wernisaż wystawy:  1.10.2023, godz. 19.00

do góry