Inne wystawy

1
  • miniatura
    Filename: miniatura.png
    Size: 126.73 KB
  • plakat
    Filename: plakat-1000px.png
    Size: 202.63 KB

W sobotę, 20 maja 2023 r., w Galerii Sztuki AOKZ startuje nowa wystawa przygotowana przez dwóch łódzkich artystów – Macieja Walczaka, absolwenta grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Jarosława Borka, nauczyciela akademickiego Instytutu Rzeźby łódzkiej ASP.

Tytuł wystawy nawiązuje do jednego z kluczowych archetypów osobowości opracowanych przez szwajcarskiego filozofa i psychologa, Carla Gustava Junga. „Persona” to również tytuł wspólnej pracy Walczaka i Borka, w której techniki artystów wzajemnie się przenikają. Wystawę będzie można odwiedzać do 19 czerwca 2023 r.

Dwanaście archetypów osobowości według Junga w interpretacji Macieja Walczaka i Jarosława Borka to intelektualna i emocjonalna podróż dla odbiorców. Oddziaływanie prac wychodzi poza klasyczne widzenie i odczuwanie. Staje się inspiracją intelektualną. Jednocześnie przyjęta forma wyrazu pozostaje bytem niezwykle oryginalnym.

„Archetypy to modus vivendi do zmierzenia się z własnymi doświadczeniami i wyobrażeniami. Jung dzisiaj jest obecny jak nigdy w fizyce, psychologii, astrologii. Jest ważny i aktywizujący. Maciej i Jarek dają szanse odbiorcom na indywidualne zgłębienie uwarunkowań emocjonalnych i naukowych, inspirują do odpowiedzi i pytań. Poszerzają horyzont poznawczy” – mówi Maciej Domarecki, współzałożyciel Galerii Sztuki AOKZ.

Kuratorzy wystawy: Maciej Domarecki i Grzegorz Jarosz
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: Maciej Domarecki i Grzegorz Jarosz

W dniu wernisażu, 20 maja 2023 Galeria Sztuki AOKZ będzie otwarta w godz. 12.00-19.00.

Program otwarcia wystawy:

12.00 – wernisaż
14.00 – oprowadzanie z udziałem twórców dla wszystkich zainteresowanych
15.00 – oprowadzanie z udziałem twórców dla środowiska studencko-artystycznego
18.00 – oprowadzanie kuratorskie z Maciejem  Domareckim i Grzegorzem Jaroszem – spotkanie otwarte

Maciej Walczak – urodził się w 1993 roku w Zgierzu. W latach 2011-2015 studiował architekturę wnętrz na Politechnice Łódzkiej, a następnie w latach 2017-2022 grafikę w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jego twórczość to pełna kontrastów podróż w głąb siebie, osobistych doświadczeń, emocji i absurdów, które ilustruje głównie za pomocą kreski. Choć jest znany głównie z czarno-białych murali tworzonych w stylistce horror vacui, nieobca jest mu abstrakcja (serigrafie). Artysta zakłada, że osobowość człowieka to złożony twór i nawet w sztuce nie da się go wyrazić w uniwersalny sposób, stąd eksperymenty z różnymi mediami. Czarno-biała kolorystka odzwierciedla jego surowy sposób życia i zero-jedynkowe patrzenie na rzeczywistość. Chociaż na pierwszy rzut oka jego prace opanowane zostają przez chaos, jest to chaos zdyscyplinowany i ujarzmiony batem perfekcjonizmu. W tym roku został nominowany do plebiscytu „Wiosła Kultury 2023” organizowanego przez „Gazetę Wyborczą”.

Jarosław Borek – łodzianin, urodzony w 1983 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi. Obecnie jako pracownik naukowo-dydaktyczny prowadzi ze studentami zajęcia z małej formy rzeźbiarskiej oraz podstaw rzeźby w Zakładzie Propedeutyki Rzeźby w Instytucie Rzeźby macierzystej uczelni. Współpracuje z galeriami oraz domami aukcyjnymi w Polsce. Jego najważniejsze osiągnięcie to mierząca 8 metrów oraz ważąca ponad 9 ton monumentalna stalowa rzeźba „The Ring”, powstała w 2018 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Miast Siostrzanych w Chengdu w Chinach. „The Ring” to rzeźba otwierająca cykl 24 realizacji z całego świata. Praca jest w stałej ekspozycji parku Tianfu Greenway. W 2019 roku rzeźba otrzymała certyfikat autentyczności oraz wyróżnienie Łódzkie Eureka w kategorii „Sztuka” przyznawane przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Dla twórczości Jarosława Borka charakterystyczna jest estetyka spod znaku syntetycznej geometrii oraz graficzne podejście do przestrzeni.

Więcej informacji na stronie aokz.pl

Persona
Galeria AOKZ
ul. Włókiennicza 3

Wernisaż wystawy: 20 maja 2023 r., godz. 12.00
Czas trwania wystawy: 20.05-19.06.2023 r.

do góry