Inne wystawy

Na fioletowym poziomym prostokącie tęczówka oka i napis TEXTILEM
    Filename: TEXTILEM_mini.jpg
  • plakat
    Filename: GHS_Textilem B1_plakat_mini.jpg
    Filename: 01.jpg
    Filename: 02.JPG
    Filename: 03.jpg
    Filename: 04.jpg
    Filename: 05.jpg
    Filename: 06.jpg
    Filename: 07.jpg
    Filename: 08.jpg

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy TEXTILEM przedstawiającej prace studentów Instytutu Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi, która w dniach 19.10-19.11.2021 r. prezentowana będzie w Galerii Huta Sztuki w Krakowie (os. Huta Sztuki 5, Kraków).

Ekspozycja przedstawia studenckie dokonania z zakresu tkaniny artystycznej oraz użytkowej. Znajdą się na niej prace wykonane w różnych technikach pokazujące rozpiętość możliwości, jakie daje to wyjątkowe medium.

Twórczość ostatniego czasu to dla nas wszystkich mierzenie się z trudnymi okolicznościami pandemii, zamknięcia, ograniczonego kontaktu, wkraczającej w naszą codzienność rzeczywistości wirtualnej i można odnieść wrażenie, że urzeczywistniających się wizji Stanisława Lema. Nierzadko możemy się poczuć jak Ijon Tichy wątpiący w prawdziwość bodźców płynących ze zmysłów.

Czasem okoliczności paradoksalnie dodają skrzydeł i ograniczenia generują niekonwencjonalne rozwiązania i zachęcają do wykorzystania nowych technologii.

Dla niektórych studentów twórczość literacka Stanisława Lema staje się bezpośrednią inspiracją do zaprojektowania kolekcji wzorów, a w przypadku innych kształt prac zdeterminowany jest okolicznościami, w których powstały przybierają formy przywodzące na myśli wizje wywiedzione z halucynacji, psychodelicznych snów, kosmicznych obrazów, czy błędu w przekazie informacji cyfrowej. Prezentowany zbiór przypomina o ważności doznań dotykowych w dobie niedostatecznej stymulacji tego zmysłu i hegemonii wzroku.

dr Dominika Krogulska-Czekalska
dyrektor Instytutu Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz

Uczestnicy wystawy

• Natalia Chudzik
  • Aneta Drozd
  • Anna Grabowska
  • Maria Jung-Mochnacka
  • Zofia Kłeczek
  • Justyna Kołakowska
  • Martyna Łuszczyńska
  • Ewelina Orłowska
  • Anna Piechura
  • Paulina Sołtyszewska
  • Paulina Szewczyk-Sulej
  • Kacper Witkowski
  • Marlena Wiśniewska

Kurator wystawy: dr Joanna Rusin

Audiodeskrypcja do wystawy: dr Małgorzata Klamra

Praca wykorzystana na plakacie wystawy: Marlena Wiśniewska, „Percepcja oka – kolekcja unikatowych miniatur wykonanych autorską techniką haftu”. Praca z Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej prowadzonej przez dr hab. Lidię Choczaj, prof. uczelni oraz mgr Paulinę Sadrak.