Inne wystawy

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Grafika z Instytutu Grafiki Warsztatowej ASP w Łodzi”, który odbędzie się 20 listopada 2019 r. (środa) o godz.12.00 w Galerii Katedry Grafiki, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (ul. Sienkiewicza 30/32). Ekspozycja będzie czynna do 15 grudnia 2019 r.

Grafika artystyczna to dzisiaj w pełni autonomiczna dyscyplina artystyczna zajmująca równoprawne miejsce pośród tych dziedzin sztuki, które od zawsze uznawane były za najważniejsze i wiodące w kulturze wizualnej. Już kilkadziesiąt lat temu opuściła ona utrwalane przez całe wieki sztywne kanony, absorbując nowoczesne zdobycze techniki i nowatorskie metody druku. Spowodowało to przewartościowanie priorytetów w definiowaniu pojęcia grafiki i przypisanie jej nowych funkcji, a także przestawienie sposobu myślenia o niej twórców, krytyków i odbiorców. Wyjście poza ograniczenia formatowe, kolorystyczne, rygory techniczne i technologiczne poszerzyło pole eksperymentów artystycznych i warsztatowych, a artystom dało większą swobodę w wyrażaniu własnych idei. Dzięki nowej przestrzeni do poszukiwań formalno-stylistycznych artyści dydaktycy zyskali także większe możliwości efektywnego kształcenia artystycznego.

W okresie redefiniowania pojęcia grafika, a jednocześnie początku jej najbardziej dynamicznego rozwoju w roku 1971 z inicjatywy profesorów Romana Artymowskiego, Stanisława Fijałkowskiego i Leszka Rózgi powstaje na łódzkiej PWSSP Wydział Grafiki z Katedrą Grafiki Warsztatowej. Szybko okazało się, że był to właściwy krok, katedra osiągnęła wysoki poziom i wyrazisty styl, co pozwoliło jej zająć znaczące miejsce na graficznej mapie Polski. Swoją działalność rozpoczynała od trzech pracowni: drzeworytu, technik metalowych i litografii, w kolejnych latach powstawały pracownie sitodruku, podstaw grafiki technik cyfrowych i technik łączonych. W 2014 zmieniła swoją nazwę na Katedra Grafiki Artystycznej, a w 2019 przekształcona została w Instytut Grafiki Artystycznej.

• Wystawa Katedry / Instytutu Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, którą prezentujemy na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest wyborem prac z dorobku artystycznego obecnie pracujących pedagogów.
  • Prof. Dariusza Kacy i dra Wawrzyńca Strzemiecznego z Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej
  • Prof. nadzw. Alicji Habisiak-Matczak i dra Oskara Gorzkiewicza z Pracowni Technik Wklęsłodrukowych
  • Prof. nadzw. Witolda Warzywody i dra Tomasza Matczaka z Pracowni Technik Litograficznych
  • Prof. nadzw. Agaty Stępień i dra Piotra Skowrona z Pracowni Sitodruku
  • Prof. Grzegorza Chojnackiego i dra Roberta Jundo z Pracowni Technik Cyfrowych
  • Prof. Sławomira Ćwieka i dra Pawła Kwiatkowskiego z Pracowni Technik Łączonych
  • Prof. nadzw. Krzysztofa Wieczorka i dra Damiana Idzikowskiego z Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej

Siłą Katedry i Instytutu Grafiki Artystycznej było i jest harmonijne współistnienie tradycyjnych wartości i nowatorskich rozwiązań stylistycznych, twórcze korzystanie z klasycznych metod dla wyrażania współczesnych idei oraz eksploatowanie technicznych nowości w tradycyjnej konwencji. Zachowanie ciągłości i niezmienności aksjologicznej pozwala skutecznie przeciwstawiać się wszechogarniającej stereotypowej szarzyźnie wizualnej, promując prawdziwie wrażliwe i refleksyjne przeżycie artystyczne.
Mam nadzieję, że nasza wystawa to potwierdzi i dostarczy Państwu wiele godnych wspomnień wrażeń.

W imieniu pracowników Instytutu Grafiki Artystycznej składam organizatorom serdeczne podziękowanie za szansę zaprezentowania naszych prac na toruńskiej uczelni.