Galeria Kobro

2
 • miniatura
  Filename: miniatura www.png
  Size: 219.82 KB
 • plakat
  Filename: plakat1000.png
  Size: 269.81 KB
 • 7.jpg
  Filename: 7.jpg
  Size: 339.59 KB
 • 1.jpg
  Filename: 1.jpg
  Size: 292.71 KB
 • 3.jpg
  Filename: 3.jpg
  Size: 305.77 KB
 • 2.jpg
  Filename: 2.jpg
  Size: 340.26 KB
 • 4.jpg
  Filename: 4.jpg
  Size: 290.36 KB
 • 5.jpg
  Filename: 5.jpg
  Size: 283.92 KB
 • 6.jpg
  Filename: 6.jpg
  Size: 212.93 KB

W Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi już 19 listopada 2023 r. o godz. 12.00 odbędzie się uroczysty finisaż wystawy „Przestrzeń naszego życia. Odkrywanie. Romana Hałat i Aleksander Hałat” połączony z oprowadzaniem kuratorskim.

Prezentacja przypomina twórczość tych dwojga wybitnych artystów i oddanych pedagogów łódzkiej ASP i ma na celu ich uhonorowanie. W przestrzeni Galerii Kobro od 5 października prezentowane są obrazy prof. Romany Hałat oraz rzeźby i obiekty przestrzenne prof. Aleksandra Hałata. 

Romana Hałat i Aleksander Hałat to artyści, którzy związali swoje życie osobiste z Łodzią, a zawodowe – z wieloletnią pracą artystyczną i dydaktyczną w Akademii. Ich bogatą, wciąż nieodkrytą twórczość cechuje wyjątkowa wrażliwość i oryginalność spojrzenia. Każde z nich w swoisty sposób wyrażało pogłębioną refleksję nad otaczającym światem. Ekspozycja ma charakter przekrojowy i stanowi wybór najistotniejszych prac dla twórczości obojga artystów. W przypadku prof. Romany Hałat będą to głównie cykle „Triady” oraz „Pejzaże”, natomiast obiekty przestrzenne prof. Aleksandra Hałata reprezentowane będą przez prace z cyklu „Geometria, Archeologia, Natura”.

Zespół kuratorów stanął przed nie lada wyzwaniem połączenia tych dwóch niezwykle bliskich, a jednocześnie jakże różnych artystycznych żywiołów. Wymagało to wielkiej wrażliwości, a osiągnięty efekt to dzieło sztuki samo w sobie – fascynujący kontrast, który uwydatnił unikalność każdego z artystów z osobna.

„Nie było trudno zespalać te wyjątkowe obrazy Pani Profesor z obiektami rzeźbiarskimi Pana Profesora, świetnie współtworzyły przestrzeń ich wspólnej pracowni, tak więc i tu, w neutralnej przestrzeni galerii, odnajdują się, tworząc to, co już nieobecne” – tłumaczy kurator wystawy prof. Aleksandra Gieraga. 

Dla stworzenia kuratorskiej wizji bazą okazały się osobiste wspomnienia: „Z profesorem Aleksandrem Hałatem pracowałem w uczelni przez dwadzieścia kilka lat. W mojej pamięci pozostanie na zawsze odkrywcą, poszukiwaczem, archeologiem i szperaczem” – mówi jeden z kuratorów, prof. Janusz Czumaczenko. „Po okresie fascynacji sztuką konstruktywistyczną, który zaowocował powstaniem wieloelementowych kompozycji strukturalnych, zwrócił się ku naturze. Jeździł rowerem „składakiem” i do przytroczonego metalowego koszyka wkładał kamienie, korzenie, kawałki drewna naznaczone upływem czasu i własną historią. Wybierał znaleziska, których kształt i kolorystyka z czasem stawały się składową tworzonych przestrzennych obiektów natury” – dodaje.

Wystawa jest więc zbudowana na wspomnieniach, które zapisały się w pamięci kuratorów, ale też współpracującej z nimi córki artystów – Agaty Pązik. „Ich marzeniem była wspólna wystawa, która nigdy nie doszła do skutku i właściwie ta tutaj jest pierwszą. Ufam, mam nadzieję, że byliby z niej zadowoleni, dumni”.

Wystawa towarzyszyła uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024.

okladka 05594

Kuratorzy wystawy: dr hab. Aleksandra Gieraga, prof. uczelni, dr hab. Janusz Czumaczenko, prof. uczelni, dr Tomasz Kawełczyk
Autorka identyfikacji wizualnej wystawy: dr Izabela Jurczyk

Przestrzeń naszego życia. Odkrywanie. Romana Hałat i Aleksander Hałat
Galeria Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121

Wernisaż wystawy: 5 października 2023 r, tuż po zakończeniu Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024
Finisaż wystawy: 19 listopada 2023 r., godz. 12.00
Czas trwania wystawy: 5.10-19.11.2023 r.

do góry