Galeria Akademickie Centrum Designu

1

Wystawa „Na grzybobraniu” skupia prace biżuteryjne studentów, nauczycieli akademickich i absolwentów Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Motywem przewodnim wystawy jest las – intrygujący, osobliwy i tajemniczy. 

W lesie pełno jest różnych gatunków roślin i grzybów o zróżnicowanych kształtach, kolorach i fakturach. Bogactwo leśnej flory daje nieskończone możliwości interpretacji tematu, z czego chętnie korzystają współcześni twórcy biżuterii.

„Pomysł na wystawę narodził się w bardzo prozaicznych warunkach. Zauważyłam, że wielu członków Instytutu Biżuterii wykorzystało w swoich realizacjach biżuteryjnych motyw grzybów. Wtedy półżartem powiedziałam, że trzeba zorganizować wystawę tematyczną. To było w 2022 roku...

Pomysł miałam gdzieś z tyłu głowy aż do marca 2024 roku. Punktem zwrotnym okazał się temat zadania semestralnego realizowanego w Pracowni Interdyscyplinarnych Działań Wizualnych (pracownia prowadzona przez prof. Jolantę Wagner), który zamykał się w haśle: „Coś, o czym zawsze marzyłam, ale nie wiedziałam, czy mogę”. Powiedziałam sobie, że jeśli nie teraz, to pewnie już nigdy.

Zdecydowałam się nie poprzestawać jedynie na motywie grzybów, ale rozszerzyć temat wystawy do lasu ogólnie – żeby każdy z odwiedzających poczuł się jak na prawdziwym grzybobraniu. Wybór prac należał do mnie. Zależało mi na stworzeniu urozmaiconego zestawu, konfrontującego różne formy i sposoby interpretacji, aby w ten sposób opowiedzieć o leśnej różnorodności. Przedstawienia dosłowne i odrealnione, bajkowe i wiernie naśladujące naturę, kolorowe i monochromatyczne, organiczne oraz geometryczne – wszystkie te zestawienia zaistnieją na jednej wystawie pod postacią biżuterii.

Zapraszam do Łaźni w Akademickim Centrum Designu. Wszystkim odwiedzającym pragnę przypomnieć, że będąc na grzybobraniu, trzeba się schylać. Wystawa «Na grzybobraniu» również skłania do pochylenia się nad leśnym światem opowiedzianym za pomocą biżuterii.

 Justyna Anioł

Autorzy i autorki: Justyna Anioł, Marta Bocian, Gabriela Buczek, Julia Ciołkowska, Kalina Dmitroca, Karolina Dyczko, Daria Galuś, Martyna Gniado, Izabela Kędzior, Marcelina Lewicka, Maria Matras, Karolina Niedzielska, Wiktoria Nowotna, Michalina Owczarek-Siwak, Jonatan Poeche, Martyna Przegendza, Mateusz Rzepecki, Dymitr Sobiczewski, Izabela Sraga, Maria Stępak, Weronika Szczepaniak, Magda Szlezyngier, Agata Szostak, Olga Zielińska, Antonina Żero

Kuratorka: Justyna Anioł
Kuratorska współpraca merytoryczna: Magdalena Komborska-Łączna

Autorka identyfikacji wizualnej: Justyna Anioł
Współpraca: Martyna Przegendza
Autorka pracy „Pierścienie” przedstawionej na plakacie wystawy: Izabela Sraga

Na grzybobraniu
Akademickie Centrum Designu, Łaźnia
ul. Księży Młyn 13/15, Łódź

Czas trwania wystawy: 26.06-1.09.2024 r.
Wernisaż wystawy: 26.06.2024 r., godz. 18.00

Wstęp wolny
Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu i Instytut Biżuterii ASP w Łodzi

do góry