Galeria Akademickie Centrum Designu

1
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 131.53 KB
  • plakat
    Filename: plakat_ASP.jpg
    Size: 321.31 KB

„Skład chemiczny naszej krwi jest pokrewny składowi chemicznemu morza z początków świata, morza, z którego pierwsze żywe komórki i pierwsze wielokomórkowce czerpały tlen i inne elementy potrzebne do życia”. 

Przebywając w ograniczonych i przebodźcowanych miejscach, szukamy przestrzeni wytchnienia, swobodnego oddechu, powietrza. Rodzi się społeczne pragnienie bycia w miejscu bez ograniczeń albo na pograniczu wydarzeń. Woda o nas pamięta i chyba nikt tak jak ona. Woda uznana za początek wszechrzeczy, część struktury świata, występuje w trzech fazach skupienia, jest niekwestionowanym nośnikiem o ikonicznym znamieniu oczyszczenia, odrodzenia i prapoczątku. Kosmologia wody opiera się na jej istocie, pramaterii, „źródle wszelkiej rzeczy i wszelkiego istnienia” (Eliade). Humanistyczna analiza architektury, jak i badania Waltera Nigella, pozwoliły traktować obiekty architektoniczne jako ciągłą i żywą narrację. Woda będąca pramaterią, staje się narratorem środowisk i ich medium.

„Space of the water” to przekrojowa wystawa grupy artystycznej CENTRALA w ramach cyklu „Amplifikacja natury”. Są to projekty, które w badawczy sposób opowiadają o obiegu wody i jej związku z praktykami społecznymi. Skala architektury nie jest określana przez rozmiar obiektu, ale przez zakres zjawisk, z którymi nas łączy. Przepływy – termodynamiczne współzależności między różnymi formami życia i trwania – są dla CENTRALI równie ważne jak budynki. Na przykład Pawilon deszczy reaguje na opady wody i je transferuje, a ostatecznie powstaje poprzez konstrukcję przepływu wody. CENTRALA pokazuje architekturę też poprzez grawitację, światło, wiatr; są one nawet elementami projektów architektonicznych, ich modułami, fałdami, „ciałami bez organów”.

CENTRALA — Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis, tworzą projekty oparte na badaniach relacji pomiędzy architekturą i procesami przyrodniczymi. Architektura jest dla nich przepływem, nie tylko statyczną formą; a grawitacja, cyrkulacja wody, zjawiska atmosferyczne czy astronomiczne – jej budulcem. W architekturze łączącej intymną, ludzką skalę ze skalą planety widzą narzędzie, które pomaga dostroić się do rytmu otaczającego nas świata, wzmacniać nasze poczucie łączności z naturą, otwierać na doświadczanie jej zanikających cyklów, kierować uwagę na związek mikrozdarzeń z przemianami zachodzącymi w skali Ziemi. CENTRALA wygrała konkurs FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości (2021). Prezentowała swoje projekty na Biennale Architektury w Wenecji (2018, 2023), London Design Biennale (2021), Triennale Architektury w Lizbonie (2022), Gwangju Biennale (2023). Od 2017 roku stale współpracuje z Charkowską Szkołą Architektury.

Wydarzenie jest częścią 18. edycji Łódź Design Festiwalu. 
Wystawie towarzyszy konferencja naukowa, która odbędzie się 27 maja 2024 r., w godz. 12.00-16.00. 

Kreatorzy: CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis)

Identyfikacja wizualna wystawy: Beata Nikolajczyk-Miniak
Kuratorka wystawy: Magdalena Komborska-Łączna

Space of the water

Akademickie Centrum Designu w Łodzi
Księży Młyn 13/15, Łódź
(wejście od ul. Księży Młyn)
wt., czw. 11.00–15.00
pt., sob. i nd. 12.00–19.00

Czas trwania wystawy: 10.05-2.06.2024 r.
Wernisaż: 10.05.2024 r., godz.18.00
Oprowadzanie kuratorskie: 17-18.05.2024 r. (Noc Muzeów) oraz 25.05.2024 od 12:00 do 14:00

Warsztaty dla dzieci: 1.06.2024 r.
Warsztay będą dotyczyć roli wody w życiu wszystkich roślin i stworzeń na ziemi. Poprowadzą je studentki kierunku edukacja artystyczna Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Adrianna Malinowska i Klementyna Lewandowska.
Zapisy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, DZIAŁANIE: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Wstęp wolny

do góry