Galeria Akademickie Centrum Designu

2
 • miniatura
  Filename: Antropocen_Miniatura 540 x 277 px (144 dpi).png
  Size: 117.69 KB
 • plakat
  Filename: Antropocen_Plakat wysokosc 1000 px (144 dpi)_korekta ASP logo.png
  Size: 549.84 KB
 • 1.jpg
  Filename: 1.jpg
  Size: 348.52 KB
 • 2.jpg
  Filename: 2.jpg
  Size: 301.27 KB
 • 3.jpg
  Filename: 3.jpg
  Size: 194.08 KB
 • 4.jpg
  Filename: 4.jpg
  Size: 285.72 KB
 • 5.jpg
  Filename: 5.jpg
  Size: 349.04 KB
 • 6.jpg
  Filename: 6.jpg
  Size: 294.03 KB
 • 7.jpg
  Filename: 7.jpg
  Size: 267.94 KB
 • 8.jpg
  Filename: 8.jpg
  Size: 344.56 KB
 • 9.jpg
  Filename: 9.jpg
  Size: 330.81 KB

Do 27 września 2023 r. w Akademickim Centrum Designu na Księżym Młynie można oglądać wystawę „Antropocen” przygotowaną przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki  we współpracy z ACD oraz Łódź Design Festival. 

Architektura – trwała, użyteczna, piękna i… niezwykle szkodliwa. Przemysł budowlany i użytkowanie budynków odpowiadają za ponad ⅓ światowej emisji CO2, która jest jedną z głównych przyczyn zmiany klimatu.

Miasta i architektura zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. To dzięki niej jesteśmy w stanie zapewnić godne i bezpieczne warunki życia całym społeczeństwom, tworzyć miejsca codziennej egzystencji rzeszom ludzi na naszym globie.

Antropocen to era człowieka i zmian antropogenicznego pochodzenia, które skutkują katastrofalnym ociepleniem klimatu. Nazwa wystawy zawiera w sobie ambiwalencję – odwołuje się jednocześnie do postawy narcystycznej (mówi o sile wpływu człowieka na środowisko) i krytycznej wobec stanu współczesnego świata. 

Autorzy wystawy chcą jednak, by osoby ją odwiedzające nie odchodziły z poczuciem beznadziei. Wciąż możemy zatrzymać lub ograniczyć dalszą degradację naszego wspólnego domu. 

Struktura ekspozycji opiera się na diagramie ekonomii obwarzanka – kompasu na XXI wiek. Wewnętrzną granicę obwarzanka wyznacza podstawa społeczna, czyli minimalne warunki godnego życia człowieka, zewnętrzną – pułap ekologiczny, czyli planetarne granice w obszarach krajobrazu, bioróżnorodności, wody, klimatu, przekształcania gruntów i zanieczyszczeń, których przekroczenie pociąga za sobą nieodwracalne szkody dla przyrody. Pomiędzy tymi dwiema granicami może się znaleźć bezpieczna i sprawiedliwa przestrzeń dla ludzkości. I to w niej twórcy widzą pole do działania architektury. 

Mozaika prezentowanych na wystawie przykładów rysuje kontekst współczesnych wyzwań wobec katastrofy środowiskowej i umożliwia ich zrozumienie. Architekturę postrzegamy nie tylko jako efekt globalnych i lokalnych zmian w relacji człowieka z przyrodą, lecz także jako narzędzie kształtujące ten związek. Na wystawie prezentowane są współczesne i historyczne projekty, realizacje i technologie, które wpływają na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów. 

W przyszłość architektury i jej rolę w każdej z kategorii pułapu ekologicznego zaglądamy poprzez instalacje zaproszonych projektantów i projektantek. Szukali oni sposobów takiego projektowania i funkcjonowania architektury, które nie tylko nie szkodziłyby planecie, lecz także miałyby potencjał regenerujący dla środowiska. Te przykłady udowadniają, że inna architektura jest możliwa.

Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki  
Współorganizatorzy: Łódź Design Festiwal, Akademickie Centrum Designu 

Kurator naukowy: prof. dr hab. arch. Bolesław Stelmach 
Kuratorzy: Kacper Kępiński, Adrian Krężlik
Uczestnicy wystawy: Pracownia Architektury Krajobrazu (Marta Tomasiak, Marta Przygoda), Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Miastopracownia (Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska), Kasper Jakubowski, Jan Szeliga i Krzysztof Janas, NAS-DRA (Paulina Grabowska, Oliwia Rybczyńska), Jan Domicz, Simone Ruess, BIEL studio (Zofia Strumiłło-Sukiennik, Grzegorz Piotrowicz)

Architektura wystawy: Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)  

Identyfikacja wizualna: Katarzyna Nestorowicz  
Opracowanie graficzne wystawy: Jerzy Gruchot (Full Metal Jacket)  
Produkcja wystawy: Weronika Sołtysiak

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.    

Partner: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi 

Wernisaż wystawy: 21.07.2023 r., godz. 18.00 
Czas trwania wystawy: 22.07-27.09.2023 r. 

„Antropocen” 
Akademickie Centrum Designu 
Księży Młyn 13/15, Łódź 
(wejście od ul. Księży Młyn)
Sala P0_

Wystawa czynna: 
wt. - czw. 11.00 - 15.00 
pt., sob. i ndz. 12.00 - 19.00 

Wstęp wolny 

do góry