Instytut Fotografii i Multimediów

0

Sekretariat Instytutu Fotografii i Multimediów

pokój 30
ul. Franciszkańska 76/78

mgr Joanna Dryńska

42 254 75 71

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Głównym celem Instytutu jest nauczanie fotografii i multimediów jako autonomicznego środka wypowiedzi artystycznej oraz jako ogniwa łączącego klasyczne dziedziny sztuk plastycznych z innymi formami twórczości wizualnej, sytuowanymi często na pograniczu tych mediów. Wprowadzamy studenta w problematykę współcześnie pojmowanego obrazowania i budowania wypowiedzi plastycznej środkami tak zwanych mediów elektronicznych. Szczególnie istotnym jest nacisk na korzystanie z twórczego bogactwa i różnorodności nowych języków i technologii w rozmaitych jej przejawach.

Przedmioty kształcenia: dokument fotograficzny; eksperymenty warsztatowe i klasyczne techniki fotograficzne; utwory multimedialne; obrazy wideo i sfera audialna (utwory audiowizualne); projekt – inscenizacja oraz projekt – wystawa; album, katalog, portfolio, artbook; obraz fotograficzny i wideo jako koncepcja do działań multimedialnych; realizacje site-specific; działania kontekstualne i kolektywne; działania w przestrzeni społecznej i wirtualnej; obiekt, instalacja; działania performatywne i interaktywne.

Pracownie wchodzące w skład Instytutu zajmują się szeroką gamą środków wyrazu artystycznego od rysunku, utworów czasoprzestrzennych, do fotografii, filmów wideo, a przede wszystkim do obrazów rejestrowanych i przetwarzanych cyfrowo oraz działań i prezentacji multimedialnych.

Każda z Pracowni kształci według autorskiego programu studiów we współpracy z innymi Pracowniami Instytutu, Wydziału oraz całej Uczelni.

Pracownie specjalistyczne:

  • Pracownia Projektowania i Materializacji Fotografii
  • Pracownia Działań Fotorgraficznych
  • Pracownia Obrazowania Fotograficznego
  • Pracownia Dokumentu Fotograficznego
  • Pracownia Fotografii i Działań Multimedialnych
  • Pracownia Fotografii Reklamowej
  • Pracownia Multimediów
  • Pracownia Audiosfery

Ponadto do dyspozycji studentów są specjalistyczne warsztaty, studio fotograficzno-filmowe, a także laboratorium fotografii analogowej i cyfrowej oraz dźwięku.

Kadra dydaktyczna Instytutu Multimediów i Fotografii aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, dzięki czemu pełni dla studentów rolę inspiratorów w kształtowaniu ich świadomości oraz w podejmowaniu ich własnych decyzji artystycznych.

do góry