Inne wystawy

2

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi już po raz dziesiąty została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie wystaw i konferencji koordynowanym przez prof. Jose Quaresmę z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie.

W czasie tegorocznej edycji, w związku z 50. rocznicą „Rewolucji Goździkowej” w Portugalii, uczestnicy projektu „Carmo Chiado Paris”, zostali zaproszeni do zainspirowania się sylwetką kapitana Salgueiro Maia, za sprawą którego w 1974 roku obalono w Portugalii dyktaturę bez żadnych ofiar.

Zadaniem studentów i wykładowców było stworzenie prac graficznych, których tematyka i forma oscylują wokół historii i sylwetki tego bohatera lub w bardziej szeroki sposób odnoszą się do zagadnienia walki o wolność czy stawiania oporu wobec dyktatury.

Uczestnicy projektu mogli wykonać grafiki w dowolnej technice, w nakładzie siedmiu odbitek, z których każda została wysłana do jednej z uczestniczących instytucji i stała się częścią prestiżowej kolekcji.

Projekt jest kolejną edycją trwającej od 2012 współpracy Pracowni Technik Wklęsłodrukowych oraz Pracowni Technik Litograficznych, a także Koła Naukowego „Eksperymentarium” z portugalskim inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia. 

Wykładowcy i studenci z wymienionych pracowni realizują nakłady graficzne na zaproponowany temat, a następnie w kilku ośrodkach uczestniczących w projekcie odbywają się wystawy prac oraz konferencje naukowe. Wydarzeniu towarzyszy katalog zawierający teksty, publikacje prac oraz CV uczestników. Wysłane prace zostają przyjęte do kolekcji odpowiednich instytucji.

W archiwum naszej uczelni również znajdują się prace artystów z różnych krajów, zrealizowane w ramach dotychczasowych edycji projektu. Do udziału zaproszeni są także teoretycy sztuki.

Tak jak w poprzednich latach, Akademia jest współwydawcą katalogu, w którym opublikowane są prace studentów i wykładowców oraz tekst dr hab. Alicji Habisiak-Matczak, prof. uczelni pt. „Przez pryzmat Rewolucji Goździkowej – polskie refleksje na temat oporu wobec dyktatury i walki o wolność”. Wydawnictwo jest już dostępne w Bibliotece ASP.

W przedsięwzięciu biorą udział: Accademia di Belle Arti di Bologna, Uniwersytet w Lizbonie, Muzeum Archeologiczne w Lizbonie, Maison du Portugal w Cite Universitaire w Paryżu oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Główny koordynator: Jose Quaresma
Kuratorka z ramienia ASP w Łodzi: dr hab. Alicja Habisiak Matczak, prof. uczelni

Miejsca i terminy wystaw:

Lizbona (Portugalia)
4-30 kwietnia 2024 r.
Muzeum Archeologiczne Carmo 

Paryż (Francja)
11 kwietnia – 6 czerwca 2024 r.
Casa de Portugal, Cité Universitaire 

Santarém (Portugalia)
18 kwietnia – 10 maja 2024 r.
Fórum Actor Mário Viegas, CCRS 

Lizbona (Portugalia)
3-13 czerwca 2024 r.
Galeria da Faculdade de Belas-Artes
da Universidade de Lisboa 

Arraiolos (Portugalia)
6 czerwca – 30 września 2024 r.
Centro de Investigação dos Tapetes de Arraiolos 

Castelo De Vide (Portugalia)
1-30 lipca 2024 r.
Centro de Interpretação Garcia de Orta
Adro dos Paços do Concelho
Paiol do Castelo 

Łódź
3-31 grudnia 2024 r.
Galeria Aula
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi 

Uczestnicy wystawy: 

Studenci: Małgorzata Batorska, Weronika Bień, Zygmunt Bilski, Laura Burel, Klaudia Galek, Julia Grygorczyk, Amelia Kantor, Julia Klimek, Diana Prihodovskaya, Aleksandra Szczęśniak, Katarzyna Zaremba

Nauczyciele akademiccy: Oskar Gorzkiewicz, Alicja Habisiak-Matczak, Tomasz Matczak, Jolanta Rudzka Habisiak, Witold Warzywoda

Bolonia (Włochy)
2025 (daty do ustalenia)
Accademia di Belle Arti di Bologna,
Sala Collamarini


Poprzednie edycje: 

  • 2013 – „Rape of Europe”
  • 2014 – „Rhinos are coming”
  • 2017 – „Carmo, Chiado i Republika listów. Sztuka w przestrzeni publicznej” (link: Zobacz wydarzenie)
  • 2018 – „Chiado, Carmo i postać Fausta. Przemiana mitu w sztuce i sferze publicznej” (link: Zobacz wydarzenie)
  • 2019 – „Chiado, Carmo i Jądro ciemności. Sztuka w sferze publicznej” (link: Zobacz wydarzenie)
  • 2020 – „Chiado, Carmo i postać Fausta. Przemiana mitu w sztuce i sferze publicznej” (link: Zobacz wydarzenie)  
  • 2021 – „Bal maskowy według Chiado i Carmo. Sztuka w przestrzeni publicznej” (link: Zobacz wydarzenie)
  • 2022 – „Chiado, Carmo, Paris. Soirée chez lui. Sztuka w przestrzeni publicznej” (link: Zobacz wydarzenie)
  • 2023 – „Chiado, Carmo, Paryż. Dordio Gomes i malarskie rozdroża. Sztuka w przestrzeni publicznej” (link: Zobacz wydarzenie)
do góry