Galeria Aula
Flaneurs and Dandys suspended in a Smartphone. Chiado, Carmo, and arts in the public sphere.
Informujemy, że do 25 marca br. wystawa nie jest dostępna dla zwiedzających ze względu na wydane przez Rektora ASP w Łodzi zarządzenie ws. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-COV-2.
Zapraszamy serdecznie do oglądania wystawy „Flaneurs and Dandys suspended in a Smartphone. Chiado, Carmo, and arts in the public sphere”, która od 10 marca 2020 prezentowana będzie w Galerii Aula (ul. Wojska Polskiego 121, Centrum Promocji Mody ASP w Łodzi, I piętro).
Ekspozycja będzie czynna do 31 marca 2020 r.
Na wystawie w Galerii Aula zostaną zaprezentowane kolekcje grafik, instalacji graficznych i książek artystycznych inspirowanych tematem Dandysa i Flaneura, ale w odniesieniu do czasów współczesnych. Jest to międzynarodowa wystawa z udziałem studentów i wykładowców z trzech ośrodków akademickich: Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie oraz Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Jest to szósta edycja projektu koordynowanego przez prof. Jose Quaresmę z Uniwersytetu w Lizbonie.
Z naszej Akademii w projekcie biorą udział wykładowcy i studenci z Pracowni Technik Wklęsłodrukowych oraz z Pracowni Technik Litograficznych na Wydziale Sztuk Pięknych: dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni, dr hab. Witold Warzywoda, prof. uczelni, dr Tomasz Matczak i dr Oskar Gorzkiewicz oraz studenci z obydwu pracowni:
Małgorzata Bowtruczuk
Natalia Iwanicka
Emilia Karwowska
Sandra Kiepel
Andrei Tsybulski
Michał Wasiak
Informujemy, że Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi już po raz szósty bierze udział w międzynarodowym projekcie wystaw i konferencji koordynowanym przez prof. Jose Quaresmę z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie. W 2013 roku studenci i wykładowcy łódzkiej ASP wzięli udział w cyklu wystaw „Rape of Europe”, rok później uczestniczyli w projekcie „Rhinos are coming”, w 2017 roku – w wydarzeniu pod hasłem „Carmo – Chiado i Republika listów // Sztuka w przestrzeni publicznej”, w 2018 roku w wystawie „Chiado, Carmo i postać Fausta. Przemiana mitu w sztuce i sferze publicznej”, a w 2019 roku źródłem inspiracji było „Jądro Ciemności” Josepha Conrada.
Jak co roku na projekt złoży się kilka wydarzeń:
- konferencja w Lizbonie, która odbędzie się 11 marca
harmonogram - wystawy w Lizbonie i w Łodzi, związane tematycznie z projektem,
- publikacja zbioru esejów i prac prezentowanych na wystawach (książka/katalog).
W katalogu znajdą się teksty dr Marty Ostajewskiej, dra Łukasza Sadowskiego oraz dr hab. Alicji Habisiak-Matczak
Główny koordynator projektu – José Quaresma; Koordynacja Międzynarodowej Konferencji w Lizbonie i Cuence – José Quaresma; Kurator wystawy w Lizbonie – José Quaresma; Kurator wystawy w Łodzi – Alicja Habisiak-Matczak.
Instytucje współpracujące: Archaeological Museum of Carmo (Lizbona); Grémio Literário (Lizbona); Accademia di Belle Arti di Firenze (Florencja)