Pracownicy akademiccy

Filename: Aleksandra Sumorok.JPG

Instytut Edukacji Artystycznej

Jest historyczką sztuki, absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, doktorat obroniła na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół polskiej dwudziestowiecznej architektury i wzornictwa, ze szczególnym uwzględnieniem okresu realizmu socjalistycznego. Jest autorką wielu artykułów oraz monografii Architektura i urbanistyka Łodzi okresu realizmu socjalistycznego, współredaktorka (wraz z T. Załuskim), książki Socrealizmy i modernizacje. Zrealizowała grant badawczy NCN poświęcony tematyce polskiego wnętrza reprezentacyjnego z lat 1949-1956.

Jest kuratorką wystaw, m.in. Mein Haus/Mein Wohnblock. Die Montwiłł-Mirecki Siedlung in Lodz, 1928-31 (Haus am Dom, Frankfurt nad Menem).