Pracownicy akademiccy

Filename: paljocha_2021_01.jpg

Instytut Nowych Mediów i Kompozycji

Joanna Paljocha urodziła się w 1977 roku w Łodzi. W latach 1997-2002 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2002 roku w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Mariana Bartczaka, aneks w Pracowni Fotografii i Obrazu Wideo prof. Ireneusza Pierzgalskiego. W latach 2005-2007 odbyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Dreźnie (HfBK Dresden) pod kierunkiem prof. Petera Bömmelsa. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora sztuki (ASP w Łodzi).

W latach 2012-2017 była zatrudniona w ASP w Łodzi na stanowisku asystenta w Pracowni Podstaw Kompozycji I dr hab. Danuty Wieczorek, prof. uczelni na Wydziale Grafiki i Malarstwa w macierzystej uczelni. Od 2018 roku prowadzi Pracownię Postaw Kompozycji na Wydziale Sztuk Pięknych. Od 2019 roku jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w ASP w Łodzi.

Twórczość w zakresie grafiki, malarstwa, ilustracji książkowej i książki artystycznej. Jest autorką dziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce i Niemczech oraz uczestniczką ponad stu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą, między innymi w Egipcie, USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech, Łotwie, Litwie, Rosji, Bułgarii i Rumunii.

Nagradzana za twórczość w graficzną w międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach, ostatnio uhonorowana nagrodą główną Premio Acqui w 14th International Biennial of Engraving Premio Acqui 2019, Acqui Terme we Włoszech.

Uczestniczka międzynarodowego sympozjum graficznego (The 7th International Latgale Graphic Art Symposium) w Daugavpils Mark Rothko Art Centre, Daugavpils (Łotwa) w 2018 roku; uczestniczka “inter-art” international art camp w Aiud (Rumunia) w 2017 roku. Stypendia pobytowe w Frans Masereelcentrum, Kasterlee w Belgii (2005, 2006), stypendystka Ministerstwa Kultury i Nauki Saksonii w Denkmalschmiede Höfgen, Kaditzsch w Niemczech (2004), uczestniczka XIII Saksońskiego Sympozjum Graficznego, Hohenossig w Niemczech (2003).