Pracownicy akademiccy

Filename: Karczewski web ASP-2.jpg

Instytut Projektowania Graficznego

rodził się w 1964 roku w Łodzi. W latach 1983-1988 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1989 roku uzyskał dyplom magisterski w Pracowni Projektowania Plakatu prowadzonej przez prof. Bogusława Balickiego. Od 1997 roku jest zatrudniony w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w latach 1997-2010 na stanowisku asystenta, a następnie adiunkta w Pracowni Projektowania Opakowań, przekształconej później w Pracownię Projektowania Grafiki Przestrzennej i Plakatu, prowadzonych przez prof. Sławomira Iwańskiego. W 2008 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Od października 2010 roku jest zatrudniony na stanowisku kierownika Pracowni Projektowania Informacji Wizualnej w Katedrze Projektowania Graficznego ASP w Łodzi (obecnie Instytut Projektowania Graficznego). W 2019 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

W latach 2012-2016 pełnił funkcję prodziekana, a w latach 2016-2019 funkcję dziekana Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Od ukończenia studiów do dziś jest czynnym zawodowo grafikiem. W swoim dorobku posiada liczne realizacje projektów plakatów, książek, wydawnictw albumowych, znaków graficznych i projektów identyfikacji wizualnej. Zrealizował liczne projekty graficzne dla firm komercyjnych oraz instytucji kultury, takich jak muzea, galerie, teatry i inne. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in: Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, Salonie Plakatu Polskiego, Ogólnopolskim Biennale Plakatu w Katowicach, Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lublinie, Lahti Poster Triennale (Finlandia), Posterists of the World (Peru), PosterFest Budapest (Węgry), BICM – Bienal Internacional del Cartel en Mexico (Meksyk), BiCEBE, Bienal del Cartel Bolivia (Boliwia), GoldenBee (Rosja), Gwangju Design Biennale Poster Exhibition (Korea), Triennale Plakatu Politycznego – Mons (Belgia), Trnava Poster Triennial (Słowacja), International Triennial of Stage Poster Sofia (Bułgaria), Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych (szereg prezentacji wystawy w kraju i za granicą).