Pracownicy akademiccy

Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz

W latach 1974-1980 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Po studiach rozpoczął indywidualną działalność twórczą ze szczególnym ukierunkowaniem na tkaninę artystyczną. W 1991 roku powołał do życia magazyn „Text i Textil – sztuka włókna”, gdzie do 1998 roku pełnił funkcję wydawcy i redaktora naczelnego. Od 1992 roku jest członkiem komitetu redakcyjnego „Fibres & Textiles in Eastern Europe”.

W 1994 roku objął stanowisko kierownika Pracowni Tkaniny Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 1997 do 2018 roku pracował także w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora.

W 2008 roku zakończył współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i podjął pracę na stanowisku kierownika Pracowni Tkaniny Unikatowej na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

W prowadzonej równocześnie działalności artystycznej koncentruje się głównie na śledzeniu nowych możliwości artystycznego wyrazu w tkaninie unikatowej, a szczególne znaczenie upatruje w niestandardowych metodach konstrukcji osnowy umożliwiających uzyskanie dodatkowej funkcji – świecenia dzięki użyciu włókna optycznego (światłowodu). Jest uczestnikiem ponad 210 wystaw zbiorowych oraz autorem 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jest laureatem licznych nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jest autorem kilku publikacji i wielokrotnie jurorem. Jest członkiem European Textile Network. Jego tkaniny można znaleźć w zbiorach m.in.: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych, Textilmuseum Neumunster (Niemcy), Ny Carlsberg Fondet Copenhagen (Dania), Musee de Jean Lurcat et de la Tapisserie Contemporaine a Angers (France), Friends of Fibre Art Collection (USA), Fiber Art Synergie Collection (France), TAMAT-Tournai (Belgia).