Inne wystawy

  • miniatura
    Filename: miniatura 2.avif
    Size: 32.54 KB
  • plakat
    Filename: plakat.avif
    Size: 289.98 KB

Wystawa „Prospekty” dr hab. Alicji Habisiak-Matczak, prof. uczelni przeniesie widza w świat nieoczywistych przestrzeni i wielowymiarowych form. Autorka zaprasza oglądających do wykreowanych surrealistycznych przestrzeni budowanych światłem i rytmami elementów architektonicznych. Tematem wystawy jest urbanistyka zabytkowych i nowoczesnych miast, ujęta w autorskich perspektywach.

W warszawskiej Galerii Test zaprezentowany zostanie m.in. cykl prac o charakterze hybrydowym „Rzeźby rysowane” (2019-2024), na który składają się obiekty łączące rysunek, grafikę i rzeźbę. Prezentowane będą także książki artystyczne powstałe z wykorzystaniem technik graficznych, m.in. monotypii, oraz rysunku.

Źródła inspiracji są bardzo szerokie – od architektury włoskiego Urbino po przestrzenie współczesnych miast, z ich centrami handlowymi i kulturalnymi, wyróżniającymi się dynamiczną, nowoczesną architekturą. Najnowsze z przedstawionych realizacji powstały jako pokłosie pobytu badawczego autorki na University of Alberta w Edmonton i odnoszą się do architektury tego miasta.

Prezentowane prace nie mają charakteru wtórnych makiet istniejących budynków, lecz są ich artystycznym rozwinięciem, autonomiczną artystyczną wypowiedzią na ich temat. Są swoistymi kaprysami architektonicznymi, wielostronnymi wariacjami na temat zaobserwowanych i zapamiętanych fragmentów różnych przestrzeni miejskich. Celem nie jest wierne naśladowanie rzeczywistych obiektów, lecz ich twórcze przekształcanie, z nadzieją na stworzenie oryginalnych, zaskakujących utworów.

Część prac będzie prezentowana premierowo, natomiast niektóre z obiektów pokazano już na wystawach indywidulanych w Edmonton w Kanadzie, w Urbino we Włoszech i w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wystawa objęta jest patronatem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Alicja Habisiak Matczak (ur. w 1978 roku w Piotrkowie Trybunalskim). W latach 1997-2002 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2002 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Od 2004 roku jest zatrudniona na macierzystej uczelni, od 2016 jako Kierownik Pracowni Technik Wklęsłodrukowych na stanowisku profesora uczelni. W 2003 roku uzyskała stypendium MKiDN oraz rządu włoskiego i odbyła półroczny staż graficzny w Akademii Sztuk Pięknych w Urbino oraz w Międzynarodowym Centrum Grafiki KAUS w Urbino. W 2009 roku uzyskała stopień doktora sztuk pięknych, a w 2015 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi innowacyjne badania nad eksperymentalnymi technikami wklęsłodrukowymi w ramach dotacji z MNiSW, takimi jak akwatinta solna, ferrotinta, nietoksyczne techniki trawione, trawienie elektrolityczne oraz zastosowanie monotypii w druku wklęsłym. W 2007 roku została laureatką Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”, a w 2013 roku została stypendystką Instytutu im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Jest autorką 38 wystaw indywidualnych w Polsce za granicą. Uczestniczyła w 300 ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach grafiki i rysunku. Laureatka 16 nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach grafiki i rysunku w Polsce, Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Kanadzie i w Ukrainie. W 2020 roku otrzymała honorową statuetkę „ŁÓDZKIE EUREKA" przyznawaną przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi. Bierze udział w międzynarodowych konferencjach grafiki, takich jak m.in. IMPACT’10 (Santander, 2018), IMPACT 11 (Hong Kong, 2021) oraz IMPACT 12 (Bristol 2022). W latach 2013-2020 roku wraz z Giuliano Santinim była inicjatorką i koordynatorką Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA. Jest opiekunem Koła Naukowego „Eksperymentarium” Studentów Pracowni Technik Wklęsłodrukowych oraz Pracowni Technik Litograficznych (razem z dr. Tomaszem Matczakiem), prowadzi także Galerię Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”.

Alicja Habisiak-Matczak. PROSPEKTY. Grafika, rysunek, obiekt
Galeria Test
ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wernisaż wystawy: 15.01.2025 r. (środa), godz. 19:00
Oprowadzanie autorskie i promocja katalogu: 19.02.2025 r. (środa), godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 15.01-26.02.2025 r.

do góry