Inne wystawy

0
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 94.98 KB

Nazwa instalacji POWER PLANT Kamili Szejnoch nawiązuje do potęgi natury – jej prymatu nad teoriami i ideologiami stworzonymi przez człowieka. Prezentowane eksponaty, jak i monumentalna przestrzeń hali pofabrycznej tworzą swoiste „miejsce mocy”, nasuwając skojarzenia ze sferą sacrum. Ma to przenieść punkt ciężkości na potencjał świata przyrody, a może nawet dokonać symbolicznej „transformacji energetycznej”.

Na pomysł ekspozycyjny składa się kombinacja kilku na pozór nieprzystających do siebie elementów. Motywem przewodnim wystawy jest apoteoza potęgi natury („leśny okultyzm”), bowiem jej głównym bohaterem jest królestwo grzybów. Organizmy te symbolizują przejaw siły sprawczej – zarówno w znaczeniu metaforycznym, jak i dosłownie wykonując „pracę organiczną”. Nie bez powodu grzybnię uważa się za biomateriał przyszłości w architekturze i designie. 

Z drugiej strony na wystawie pojawiam się również absurdalny motyw odwołujący się do prawdziwej historii z gatunku political fiction, która w Rosji lat 90. XX wieku zyskała status tzw. legendy miejskiej, według której Włodzimierz Lenin, wskutek nadużywania grzybów halucynogennych, sam stał się grzybem. 

Wystawa stanowi punkt wyjścia do refleksji nad wymiarem egzystencjalnym i katastroficznym, co wynika z cech natury ludzkiej, która potrafi działać konstruktywnie, a jednocześnie posiada niebezpieczny potencjał destrukcji.

POWER PLANT. Kamila Szejnoch

Bohema-Glicerynownia
ul. Szwedzka 26a, piętro 2, Warszawa

Wernisaż wystawy: 7 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Czas trwania wystawy: 7.12-02.01.2025 r.

Wystawa czynna w czwartki, piątki, soboty i niedziele w godz. 16.00-19.00
W celu obejrzenia wystawy w innym terminie, prosimy o kontakt pod adresem:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Dofinansowanie: Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Kamila Szejnoch – artystka wizualna. Zajmuje się przede wszystkim sztuką w przestrzeni publicznej – realizuje instalacje, rzeźby oraz interwencje miejskie (m.in. Warszawa, Gdańsk, Oslo, Birmingham, Kijów, Aarhus, Waszyngton). Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2005), Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego (2003), a także Dutch Art Institute (Public Research & Practice in Art) w Holandii. Obecnie słuchaczka Szkoły Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Stypendystka Ministra Kultury, Funduszu Wyszehradzkiego oraz rządu Szwajcarii. Podczas realizacji swoich projektów współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (Gdańsk), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerią Studio (Warszawa), Incheon Art Platform (Korea Południowa), Smithsonian American Art Museum w Waszyngtonie, Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016, Płowdiw 2019 oraz Eleusis 2023.

do góry