Inne wystawy
OSIEKI 1998/2024
Już 29 listopada 2024 r. o godz. 19.30 w Galerii Madame Chromatique w Łodzi odbędzie się wystawa retrospektywna malarstwa plenerowego „OSIEKI 1998/2024”, której kuratorem dr hab. Robert Jundo, prof. uczelni. Jest to przegląd prac z lat 1998-2024 rok.
„Plenery osieckie, zainaugurowane w 1963 roku jako «Międzynarodowe Spotkania Artystów, Krytyków i Teoretyków Sztuki», stały się jedną z najważniejszych platform wymiany myśli i doświadczeń w powojennej sztuce polskiej. Ta inicjatywa, zapoczątkowana przez Mariana Bogusza z warszawskiej galerii „Krzywe Koło” oraz Jerzego Fedorowicza, zgromadziła na swoich łamach wielu znakomitych artystów i krytyków, takich jak Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Erna Rosenstein czy Jonasz Stern.
W tej magicznej przestrzeni sztuka i teoria splatają się w harmonijną całość. Artyści, pełni pasji i odwagi, odkrywają nowe źródła twórczości, eksplorując swoje wizje i przekraczając granice konwencjonalnych form. To miejsca stało «artystyczną stolicą Polski».
Stan wojenny w 1981 roku przerwał tę działalność na wielu lat. Jednak w 1998 roku, dzięki staraniom Grażyny i Jerzego Jasińskich (właściciele Dworku Osieckiego) tradycja plenerów została odnowiona pod hasłem „Czas i Miejsce dla Sztuki”. Nowa inicjatywa, wspierana przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Koszalin-Słupsk, nie jest tylko próbą kontynuacji znanych spotkań, lecz stworzyła nową formułę, odpowiadającą współczesnym potrzebom artystycznym. Organizacja tych wydarzeń, prowadzona przez B. Giedych i E. Miśkiewicz-Żebrowską, stworzyła przestrzeń, w której artyści mogą swobodnie dzielić się swoimi pomysłami, eksplorować nowe techniki i wprowadzić w twórczy dialog z innymi.
Nowe plenery w Osiekach przyciągnęły artystów z całej Europy – m.in. z Niemiec, Francji, Ukrainy, Litwy, Bułgarii, Słowacji i Austrii – stając się ważnym dokumentem współczesnej sztuki. Dzięki corocznym wykładom i spotkaniom autorskim, „Czas i miejsce dla sztuki” nawiązuje do tradycyjnych osieckich spotkań, tworząc wspólną przestrzeń do dialogu, odkrywając nowe perspektywy i budując relacje między artystami”.
dr hab. Robert Jundo prof. uczelni
W wystawie udział biorą:
Jürgen Baum, Anna Bochenek, Małgorzata Chmielowska, Edward Dwurnik, Helene Fridan-Pedersen, Krzysztof Grajczak, Renata Jackowiak, Robert Jundo, Bogusława Koszałka, Józef Marzec, Ewa Miśkiewicz-Żebrowska, Marian Nowiński, Ireneusz Pierzgalski, Katarzyna Raczkowska, Stanisław Tabisz, Czesław Tumielewicz, Anna Waluś, Mieczysław Wiśniewski, Helena Zadrejko
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: dr hab. Robert Jundo, prof. uczelni
Kurator wystawy: dr hab. Robert Jundo, prof. uczelni
Wystawa retrospektywna malarstwa plenerowego OSIEKI 1998/2024
Galeria Madame Chromatique
ul. Targowa 81, Łódź
Wernisaż wystawy: 29.11.2024 r., godz. 19.30
Czas trwania wystawy: 29.11-22.12.2024 r.