Inne wystawy

1

W pięciu galeriach Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu od 8 listopada 2024 r. trwać będzie wystawa „PARTNERZY. ŁÓDZKI ARTS & CRAFTS”, prezentująca prace nauczycieli i studentów łódzkiej ASP z obu wydziałów uczelni.

Tytuł wystawy nawiązuje wprost do wzajemnych powiązań między sztuką a dizajnem, klasycznym rzemiosłem a nowoczesnymi technologiami jako wzajemnie przenikającymi się aktami twórczymi.

Na wystawie prezentowane są najnowsze osiągnięcia z obszaru sztuki i dizajnu. Przedstawiane zagadnienia dotyczą dziedzin związanych z grafiką projektową, fotografią reklamową, biżuterią, ubiorem, tkaniną unikatową, nowymi mediami, animacją oraz szkłem i rzeźbą. 

Wystawa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi stanowi wyjątkową okazję, aby zapoznać się z różnorodnością twórczych działań pedagogów i studentów reprezentujących różne instytuty uczelni. Każdy z nich wnosi unikalne spojrzenie na współczesną sztukę, projektowanie oraz nowe media, podkreślając interdyscyplinarny charakter kształcenia w ASP.

Instytut Projektowania Graficznego koncentruje się w ramach wystawy na współczesnym projektowaniu graficznym, łączącym różnorodne środki wyrazu wizualnego. Prace prezentowane w ramach tej części ekspozycji obejmują szerokie spektrum – od grafiki wydawniczej, poprzez plakaty i opakowania, po wielkoformatowe kompozycje graficzne oraz realizacje cyfrowe, takie jak aplikacje, gry komputerowe czy projekty witryn internetowych. 

Równie imponujący jest wkład Instytutu Biżuterii, który na wystawie przedstawia prace artystów złotników, projektantów biżuterii, przede wszystkim nauczycieli akademickich. Obejrzymy tam m.in. prace z obszaru biżuterii artystycznej, małe obiekty rzeźbiarsko-biżuteryjne oraz formy unikatoweh, które są wynikiem przemyśleń artystycznych w zakresie projektowania form użytkowych. 

Z kolei Instytut Nowych Mediów i Kompozycji wprowadzi odbiorców w świat sztuki nowomedialnej, transmedialnej i transdyscyplinarnej. Realizowany przez pedagogów tej jednostki unikalny program dydaktyczny nie ma w Polsce ma odpowiednika. Wystawa przekrojowo zaprezentuje ich twórczość.

Ważnym punktem wystawy są także prace z Instytutu Rzeźby, gdzie, obok klasycznych form rzeźbiarskich, prezentowane są także kompozycje wykonane z użyciem szkła. Zarówno studenci, jak i pedagodzy Instytutu zaprezentują, jaj wszechstronne możliwości daje ten surowiec w dziedzinie sztuki i dizajnu.

Tkanina jako medium artystyczne również odgrywa ważną rolę w prezentowanej ekspozycji. Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz przedstawia prace pedagogów i studentów, dla których tkanina jest narzędziem artystycznego wyrazu.

Instytut Ubioru zaskakuje pracami opartymi na dialogu między ekologią a dizajnem. Prezentowane prace pedagogów Instytutu pokazują, jak projektowanie ubioru może stać się polem do artystycznych eksperymentów, a jednocześnie wyrazem troski o środowisko. Przedstawiane projekty, przestrzenne kompozycje, mają charakter wolnych wypowiedzi, akcentujących zarówno formę, jak i kolor. 

Z kolei Instytut Animacji i Gier wnosi do wystawy dynamikę ruchomego obrazu, prezentując studenckie filmy animowane z ostatnich dwóch lat. Ich dopełnieniem będą wydruki prac z wybranych pracowni oraz lalki wykorzystywane w animacji przestrzennej oraz przykładowa scenografia do filmu dyplomowego.

Wystawa jest dowodem na to, jak wszechstronna jest działalność dydaktyczna i artystyczna łódzkiej ASP. Każdy z instytutów wnosi odmienną perspektywę, a wszystkie razem tworzą harmonijną całość, która łączy tradycję z nowoczesnością oraz sztukę z technologią.

Kuratorzy wystawy:  dr Izabela Jurczyk, dr hab. Piotr Suchocki, prof. uczelni
Autorka identyfikacji wizualnej wystawy: dr Izabela Jurczyk

Podkomisarze wystawy:
Instytut Biżuterii – dr hab. Ewa Effenberg-Kaja, prof. uczelni
Instytut Ubioru – mgr Justyna Markowiak, mgr Olga Galińska
Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz – dr hab. Piotr Czajkowski, prof. uczelni, Wojciech Cichał
Instytut Projektowania Graficznego – mgr Sebastian Komicz
Instytut Animacji i Gier – dr Dariusz Ludwisiak
Instytut Nowych Mediów i Kompozycji – dr Piotr Gryz
Instytut Rzeźby – Pracownia Mała Forma szkło/ceramika – mgr Magdalena Pejga

PARTNERZY. ŁÓDZKI ARTS & CRAFTS

Gmach główny Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
pl. Polski 3/4, Wrocław
Galeria Aula, Galeria Hol przed Aulą,Galeria za Szkłem

Galeria Neon
ul. Traugutta 19/21, Wrocław
I piętro

Galeria Geppart
ul. Księcia Witolda 68/2, Wrocław
parter

Wernisaż wystawy: 8.11.2024 r., godz. 17.00 (Galeria Neon)
Czas trwania wystawy: 8-30.11.2024 r.

Galeria Aula, Galeria Hol przed Aulą,Galeria za Szkłem
do góry