Inne wystawy

1

Tsurune to w języku japońskim określenie na dźwięk, jaki wydaje cięciwa po wystrzeleniu strzały. W średniowiecznej Japonii dźwiękowi temu przypisywano znaczenia magiczne, a w wierzeniach i obrzędach shinto służył m.in. do odpędzania złych duchów. Wystawa drzeworytów Tomasza Kawełczyka „Tsurune. Dźwięk cięciwy” ("Sound of a chord") odnosi się do doświadczeń autora związanych z praktyką Kyudo – tradycyjnego łucznictwa japońskiego. Dwuznaczność słowa „cięciwa” wskazuje również na kształt koła, w którym został zakomponowany cykl grafik.

Na wystawie zaprezentowane zostaną drzeworyty wykonane w japońskiej technice Sumizuri-e, czyli druku czarnym tuszem sumi.

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających w kostarykańskiej uczelni UNA National University of Costa Rica w dniach 18-28 września 2024 roku.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty tradycyjnej techniki wielobarwnego drzeworytu japońskiego Mokuhanga prowadzone przez artystę.

Kurator wystawy:  dr Tomasz Kawełczyk
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: dr Piotr Gryz

Tomasz Kawełczyk – artysta grafik. Od piętnastu lat tworzy obrazy i obiekty graficzne w japońskiej technice drzeworytu barwnego – mokuhanga. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i umiejętności warsztatowe, uczestnicząc w sympozjach, konferencjach, rezydencjach artystycznych itp. Aktywnie dzieli się swoim doświadczeniem, prowadząc pokazy, wykłady oraz czasowe i cykliczne warsztaty druku japońskiego. Nauczyciel akademicki łódzkiej ASP, gdzie współprowadzi Pracownię Podstaw Kompozycji 2 w Instytucie Nowych Mediów i Kompozycji. W kadencji 2024-2028 Prorektor ds. kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Tsurune. Dźwięk cięciwy
UNA National University of Costa Rica
Czas trwania wystawy: 18-28 września 2024 r.

do góry