Inne wystawy
UPCYCLING
Już 17 maja 2024 r. (piątek) o godzinie 18.00 w Galerii Stara Prochownia w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „UPCYCLING”, na której obejrzeć będzie można prace prof. Doroty Sak, prowadzącej Pracownię Kształtowania Formy Ubioru w Instytucie Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
„[…] W sztuce współczesnej sięganie po zużyte przedmioty w celu stworzenia obiektu sztuki nie jest niczym nowym (patrz np. dokonania M. Duchampa czy twórców z kręgu Arte Povera). Jednak podejście do tego tematu niektórych artystów działających obecnie różni się od tego z ubiegłego stulecia. Nad chęcią nadania nowego znaczenia użytym materiałom przeważa potrzeba ponownego zagospodarowania tworzywa, które można nazwać po prostu śmieciami, odpadami, materiałem do recyclingu również. Często bardziej chodzi tu o formę, o zagospodarowanie nagromadzonych odpadów niż o podejście konceptualne. Prace artystów takich jak El Anatsui czy Mark Bradford zachwycają skalą, rozmachem, wyrazistą estetyką.
[…] Pomysł zrobienia zbiorowej wystawy poświęconej twórczej praktyce upcyclingu narodził się z uświadomienia sobie, jak wielu dobrze znanych mi artystów z niej korzysta. Do udziału w wystawie postanowiłam zaprosić twórców podchodzących do tej praktyki na bardzo różne sposoby: od osób malujących na zdegradowanych podłożach (stare prześcieradła, obrusy, deski ze skrzynek po owocach), tworzących prace rzeźbiarskie ze znalezionych obiektów po artystów mających podejście konceptualne. Każdy z nich ma swoją drogę twórczą oraz osobiste, oryginale podejście do tematu.
[…] Co jest wspólnego w tych pracach poza zastosowaniem metody upcyclingu, jakie asocjacje mogą wzbudzić u odbiorcy? Dla mnie, przede wszystkim, widoczna jest w nich potrzeba przełamania konwencji, stereotypu sztuki prezentowanej w postaci trwałego, zdefiniowanego obiektu. Wyjście poza konwencję uświadamia nam na nowo, że artysta to człowiek wolny, korzystający ze wszystkiego, co daje świat wedle własnego talentu i konceptu. Jednak chyba najważniejszym przesłaniem płynącym z tej sztuki jest zaduma nad nietrwałością, przemijalnością kształtu naszego tu i teraz, niemożnością opanowania zmian zarówno środowiskowych, jak i cywilizacyjnych”
Joanna Krzysztoń
[ze wstępu do katalogu wystawy]
Kuratorka wystawy: Joanna Krzysztoń
Identyfikacja wizualna: Grzegorz Rogala, Joanna Krzysztoń
Organizatorzy: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Akademia WIT w Warszawie
Galeria Stara Prochownia
ul. Boleść 2, Warszawa
UPCYCLING
Wernisaż: 17.05.2024 r., godz. 18.30
Termin wystawy: 17.05–23.06.2024 r.