Inne wystawy

2
  • miniatura
    Filename: MINI.png
    Size: 234.64 KB
  • 1.jpg
    Filename: 1.jpg
    Size: 206.75 KB
  • 2.jpg
    Filename: 2.jpg
    Size: 279.92 KB
  • 3.jpg
    Filename: 3.jpg
    Size: 252.08 KB
  • 4.jpg
    Filename: 4.jpg
    Size: 222.77 KB
  • 5.jpg
    Filename: 5.jpg
    Size: 305.74 KB

Alex R.M. Thompson tak pisze o wystawie: „Zainicjowany przez prof. Marilène Oliver i hojnie sfinansowany przez Wirth Institute projekt „Built to Last: Architecture, Memory, and the Imaginary Atrium” jest wynikiem owocnej wymiany pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi i University of Alberta w Edmonton. Połączeni wzajemną fascynacją środowiskiem zabudowanym i jego ekspresją za pośrednictwem mediów grafiki artystycznej, Alicja Habisiak-Matczak i Alex R.M. Thompson spędzali czas na zwiedzaniu miasta, które dla drugiego z nich jest domem, w maju i w czerwcu 2023 r. Praca wynikająca z tej wymiany doświadczeń, wiedzy i miejskich wrażeń znajduje się w atrium, przestrzeni pomiędzy ostatecznymi celami podróży, wypełnionej ulotnymi możliwościami, chwilami spotkań i pobieżnych spojrzeń”.

Alex R.M. Thompson zrealizował prace inspirowane łódzką pofabryczną zabudową. Niektóre powstały w Łodzi z wykorzystaniem nietoksycznych metod trawienia matryc za pomocą siarczanu miedzi lub elektrotrawienia, które są efektem badań prowadzonych w łódzkiej Pracowni Technik Wklęsłodrukowych. Wizyta na warsztatach druku na tkaninie w naszej uczelni zaowocowała instalacją z druków transferowych na tkaninie.

dr hab. Alicja Habisiak Matczak, prof. uczelni podczas pobytu badawczego w Edmonton w czerwcu 2023 r., kontynuując doświadczenia prof. Marilene Oliver, zrealizowała kolekcję prac w eksperymentalnej technice wykorzystującej ryt laserowy. Na wystawie opublikowano premierowo grafiki inspirowane architekturą Łodzi, Urbino i Edmonton, stworzone w technice rytu wklęsłego w pleksi oraz drzeworytu laserowego. Zobaczyć też można obiekty graficzne o charakterze hybrydowym – łączące matryce graficzne z rzeźbą. Prace te zostały wykonane z wykorzystaniem lasera: na stworzone w drewnie lub pleksi matryce nadano farbę graficzną, a następnie elementy zostały zmontowane w przestrzeni, by powołać trójwymiarową impresję na temat architektury Edmonton.

dr hab. Alicja Habisiak Matczak, prof. uczelni - urodzona w 1978 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W latach 1997-2002 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2002 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Od 2004 roku jest zatrudniona na macierzystej uczelni, od 2016 jako Kierownik Pracowni Technik Wklęsłodrukowych na stanowisku profesora uczelni. W 2003 roku uzyskała stypendium MKiDN oraz rządu włoskiego i odbyła półroczny staż graficzny w Akademii Sztuk Pięknych w Urbino oraz w Międzynarodowym Centrum Grafiki KAUS w Urbino. W 2009 roku uzyskała stopień doktora sztuk pięknych, a w 2015 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi innowacyjne badania nad eksperymentalnymi technikami wklęsłodrukowymi w ramach dotacji z MNiSW, takimi jak akwatinta solna, ferrotinta, nietoksyczne techniki trawione, trawienie elektrolityczne oraz zastosowanie monotypii w druku wklęsłym. W 2007 roku została laureatką Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”, a w 2013 roku została stypendystką Instytutu im. Adama Mickiewicza w Warszawie. 

Jest autorką 38 wystaw indywidualnych w Polsce (Łomża, Łódź, Warszawa), Argentynie (Buenos Aires), Chinach (Hongkong), Holandii (Wageningen), Kanadzie (Edmonton, Vernon), Luksemburgu, we Włoszech (Fano, Rzym, Urbino, Vercelli). Uczestniczyła w 300 ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach grafiki i rysunku. Laureatka 16 nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach grafiki i rysunku w Polsce, Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Kanadzie i w Ukrainie. W 2020 roku otrzymała honorową statuetkę „ŁÓDZKIE EUREKA" przyznawaną przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi. Bierze udział w międzynarodowych konferencjach grafiki, takich jak m.in. IMPACT’10 (Santander, 2018), IMPACT 11 (Hong Kong, 2021) oraz IMPACT 12 (Bristol 2022). W latach 2013-2020 roku wraz z Giuliano Santinim była inicjatorką i koordynatorką Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA. Jest opiekunem Koła Naukowego „Eksperymentarium” Studentów Pracowni Technik Wklęsłodrukowych oraz Pracowni Technik Litograficznych (razem z dr. Tomaszem Matczakiem), prowadzi także Galerię Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”.

Jest organizatorką Sympozjów „Flash Drawing Tour” w KAUS w Urbino.

Czas trwania wystawy: 21.11 - 16.12.2023 r.

Galerii FAB na University of Alberta

Edmonton Kanada

do góry