Inne wystawy
HUMAN
Do 8 października 2023 r. w w oddziałach Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej na terenie Słupska i Ustki oglądać będzie można międzynarodową, polsko-ukraińską wystawę Human,, w której udział bierze dr Aleksandra Kozioł z Instytutu Malarstwa i Rysunku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Projekt ekspozycji narodził się krótko po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wystawa HUMAN dotyka jednak nie tylko sytuacji za naszą wschodnią granicą, ale próbuje zmierzyć się z zasadniczym pytaniem o kondycję współczesnego człowieka w obliczu nawarstwiających się globalnych kryzysów.
Wieczór wernisażowy rozpoczął się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce perfomansem Ewy Zarzyckiej, zaraz po tym odbył się panel dyskusyjny z udziałem kuratorek: Oksany Karpovets i Edyty Wolskiej, zaproszonych artystów oraz dr hab. Katarzyny Kujawskiej-Murphy. Dyskusję poprowadził dr Roman Lewandowski.
Wystawa „Human” ma służyć zintegrowaniu wysiłków artystów na rzecz świata, który daje nam minimum pewności jutra i wzajemnej solidarności. Przebiegające globalnie kryzysy, a w szczególności rosyjska agresja na Ukrainę dowodzą, że człowiek może z dnia na dzień stracić bliskich, a społeczne otoczenie zachwiać się w posadach.
„Błędne koło katastrof wywoływanych i powtarzanych przez człowieka od tysięcy lat doprowadziło nas do zastoju i podważyło naszą wiarę w ludzkość i przyszłość. Czy cywilizacyjny rozwój humanizmu rzeczywiście nastąpił? Czy też prymitywne ludzkie instynkty dominacji, kontroli i posiadania nie zostaną okiełznane nawet w obliczu zagłady ludzkości i Ziemi? Prace prezentowane na wystawie odzwierciedlają powszechne poczucie rychłego samounicestwienia rasy ludzkiej w wyniku nieodwracalnych skutków degradacji środowiska, zagrożenia nuklearnego i wojny na Ukrainie, która w istocie rzeczy wywiera szeroki wpływ na funkcjonowanie całego świata. A jednak autorzy prezentowanych na wystawie prac nie pozostają biernymi obserwatorami. Artyści analizują punkty styczne pamięci historycznej i społeczno-politycznych realiów teraźniejszości, jednocześnie odrzucając jednostkową melancholię na rzecz wielowymiarowych form krytyki, oporu i obojętności. Wystawa jako całość pozbawiona jest utopijnych iluzji oprawionych w antropocentryczną, nowoczesną logikę, a zamiast tego opiera się na dystopijnej perspektywie i uznaniu, że koegzystencji pozostaje z natury rzeczy w konflikcie. To, w jaki sposób wykorzystamy tę konfliktową istotę współżycia, aby rozwiązać środowiskowe i humanitarne kryzysy, z którymi mamy dziś do czynienia, w dużej mierze zadecyduje o przyszłości, w jakiej przyjdzie nam żyć”.
Oksana Karpovets
Uczestnicy wystawy:
- Tereza Barabash
- Yuriy Bolsa
- Grzegorz Bożek
- Piotr Desperak
- Alevtina Kakhidze
- Ola Kozioł & Suavas Lewy
- Myro Klochko & Anatoliy Tatarenko
- Paweł Korbus
- Dmytro Krasnyi
- Zdzisław Pacholski
- Sergiy Petlyuk
- Andriy Rachinskiy & Daniil Revkovskiy
- Vasyl Savchenko
- Vahram Mkhitaryan
- Ewa Zarzycka
- Krzysztof Zając
Kuratorka wystawy: Oksana Karpovets
Oksana Karpovets jest historyczką sztuki i kuratorką specjalizującą się w sztuce współczesnej z Europy Wschodniej. Urodziła się na Ukrainie, dorastała na Białorusi, studiowała w Stanach Zjednoczonych. Od 2020 roku mieszkała we Lwowie, gdzie pełniła funkcję wizytującej kuratorki w Centrum Sztuki Jam Factory. Z powodu wojny zamieszkała w Paryżu, gdzie obecnie pracuje nad rozprawą doktorską zatytułowaną „Ukraińska sztuka wideo (1980-2020): Intermedialny instrument emancypacji, ponownej polityzacji i zmiany społecznej” na uniwersytecie w Sorbonie. Obecnie pracuje równolegle nad kilkoma projektami kuratorskimi. W la Cite Internationale des Arts w Paryżu jest kuratorką wystawy pt. „Kiedy niepojęte nabiera formy”, prezentującej prace 15 artystów na emigracji z Ukrainy, Syrii, Libanu, Iranu, Białorusi i Myanmaru. W Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Polsce jest współkuratorką wystawy „Human”, prezentującej prace ukraińskich i polskich artystów. Równolegle jest współkuratorką międzynarodowej wystawy „Organic Communities” w Centrum Sztuki Jam Factory we Lwowie na Ukrainie, która była zaplanowana na jesień 2022 roku, ale z powodu wojny została przesunięta na rok 2024.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.
Patronat honorowy:
Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Płodysty
Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka
Burmistrz Miasta Ustka Jacek Maniszewski
HUMAN
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku:
- Galeria Kameralna, ul. Partyzantów 31a, Słupsk
- Baszta Czarownic, ul. F. Nullo 8, Słupsk
- Centrum Aktywności Twórczej, ul. Zaruskiego 1a, Ustka
Wernisaż wystawy: 7.07.2023 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 8.07-8.10.2023 r.