Inne wystawy

1
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 152.19 KB
  • plakat
    Filename: plakat_1000.jpg
    Size: 297.78 KB

W Vigadó Exhibition Hall, w siedzibie Węgierskiej Akademii Sztuki w Budapeszcie, od 8 grudnia 2022 r. swoje prace prezentować będą nauczyciele akademiccy i studenci Instytutu Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz oraz absolwenci dawnego Wydziału Tkaniny i Ubioru. „FIBRE ART & FINE ART. Wystawa tkaniny artystycznej z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi będzie czynna do 19 lutego 2023 r. 

Ekspozycja planowana była na rok 2020, jednak wybuch pandemii spowodował zawieszenie projektu. Na szczęście dzięki staraniom kurator wystawy po stronie węgierskiej, pani prof. dr Csilli Kelecsényi, wystawa doszła do skutku i prezentowana będzie w niezwykle pięknym i prestiżowym miejscu w Budapeszcie.

Uczestnicy wystawy:

Nauczyciele akademiccy: Lidia Choczaj, Krystyna Czajkowska, Piotr Czajkowski, Dominika Krogulska-Czekalska, Włodzimierz Cygan, Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder, Aleksandra Gaca (gościnnie), Izabela Krześlak, Małgorzata Lachman-Alwasiak, Ewa Latkowska-Żychska, Zygmunt Łukasiewicz, Jolanta Rudzka-Habisiak, Joanna Rusin, Paulina Sadrak, Magdalena Soboń, Michalina Szurgot, Dorota Taranek (gościnnie), Dominika Walczak, Izabela Walczak, Izabela Wyrwa, Ludwika Żytkiewicz-Ostrowska.

Studenci i absolwenci: Aleksandra Bonikowska, Karolina Ciborowska, Nela Ćwiek, Dominika Gacka, Katarzyna Glińska, Agnieszka Godlewska, Paulina Grzybowska, Wiktoria Górko, Jadwiga Lenart, Martyna Łuszczyńska, Zuzanna Milewska, Aleksandra Mościcka, Mariola Stpiczyńska, Piotr Strobel, Marlena Wiśniewska, Kacper Witkowski.

Kurator wystawy ze strony węgierskiej: prof. dr Csilla Kelecsényi DLA (Instytut Projektowania Produktu Uniwersytetu w Óbudzie, członek zwyczajny Węgierskiej Akademii Sztuki)

Kurator wystawy ze strony polskiej: prof. Jolanta Rudzka-Habisiak (Instytutu Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi)

Współpraca przy organizacji wystawy: dr Izabela Walczak

Autor identyfikacji wizualnej wystawy: Toth Laszlo


Wystawa „FIBER ART & FINE ART” nauczycieli akademickich i studentów z Instytutu Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi pokazuje znaczącą rangę medium, jakim jest tkanina. Wyjątkową rolę tkaniny artystycznej wyczuwało się w ASP w Łodzi już w czasie moich studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Szczególne znaczenie sztuki włókna zostało dodatkowo wzmocnione w naszej Akademii, kiedy funkcję Rektora objęła znakomita artystka związana ze sztuką tkaniny artystycznej – prof. Jolanta Rudzka Habisiak, która stała się ambasadorką polskiej tkaniny w kraju i na świecie. Teraz, jako pomysłodawca niniejszej ekspozycji, podjęła się także roli organizatora wystawy „Fiber Art” w Galerii Vidago w Budapeszcie, za co bardzo serdecznie Jej dziękuję.

W ostatnich latach podczas ważnych prezentacji i wydarzeń dotyczących sztuki włókna obserwujemy bardzo szerokie spectrum tematów podejmowanych przez jej twórców w połączeniu z rozbudowanym wachlarzem wykorzystywanych technik – od tradycyjnie ręcznie tkanych gobelinów przez tkaniny żakardowe do działań eksperymentalnych.

Wszystkim przedsięwzięciom zawsze towarzyszą odwaga i kreatywność. Z wielką satysfakcją daje się zauważyć, że tkanina jako środek wypowiedzi artystycznej i projektowej z roku na rok zyskuje na popularności. Wydaje się stanowić wspaniałe narzędzie, za pomocą którego artyści i projektanci są w stanie trafnie komentować problemy współczesnego świata.

Ogromnie cieszy mnie fakt, że pozycja polskiej tkaniny artystycznej jest wciąż w sztuce światowej bardzo znacząca. A jeszcze większą radość sprawia to, że w tym gronie niezwykle istotną rolę odgrywa tkanina łódzka. Dzieje się tak mimo wszechobecnych zmian politycznych, społecznych czy ekonomicznych, mimo dramatycznych wydarzeń dotykających nas w ostatnich latach – bo poczucie ciągłości i stałości punktu odniesienia jest w tych czasach bardzo ważne.

dr Przemysław Wachowski
Rektor
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

do góry