Inne wystawy

1
  • miniatura
    Filename: 30lat_ASPmini.jpg
    Size: 90.12 KB
  • plakat
    Filename: plakat mały-2.jpg
    Size: 217.78 KB

Organizowana od 1993 roku „Złota Nitka” to najstarszy w Polsce konkurs dla projektantów ubioru. Udział w nim to zawsze ważny moment na drodze zawodowej młodych twórców, którzy często po raz pierwszy prezentują przed szeroką publicznością swoje kolekcje. Swoista trampolina, jaką dla kariery projektanta jest „Złota Nitka”, rozpoczęła drogę ku sławie wielu z nich.

W ciągu niemal trzydziestu lat istnienia konkursu jego laureatami zostało wielu uznanych dziś projektantów. Wystawa prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oddaje im głos i przypomina historię tego prestiżowego wydarzenia.

Intermedialna ekspozycja będzie okazją do wysłuchania archiwalnych wypowiedzi projektantów opowiadających o swoim udziale w konkursie, ale również do poznania ich współczesnych dokonań. Gdzie znajdują się dziś – po 5, 10 czy nawet 20 latach od zwycięstwa? Odpowiedzi na to pytanie odnajdziemy w części wystawy prezentującej wybrane sylwetki z kolekcji Łukasza Jemioła, Marii Wiatrowskiej, Adriana Krupy, MMC (laureata Honorowej Złotej Nitki) oraz biżuterię Sergiusza Kuchczyńskiego.

Część historyczna ekspozycji, odwołująca się do początków „Złotej Nitki”, zaprezentuje w formie multimedialnej wypowiedzi osób, które tworzyły to wydarzenie. Publiczność obejrzy również archiwalne fragmenty filmów z pokazów konkursowych, a także wiele zdjęć w formie druków i elektronicznych slideshow.

Potraktowanie wystawy „30 lat wokół Złotej Nitki” jako swoistego wstępu do istniejącej już ekspozycji „Miasto – Moda – Maszyna” prezentowanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa podkreśla związek konkursu z naszym miastem, jego tradycjami włókienniczymi, a przede wszystkim akademickimi w zakresie projektowania mody.

Kurator wystawy i autor koncepcji: prof. Dorota Sak

Wystawa jest częścią wydarzenia Łódź Young Fashion 2022. 

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
Wernisaż: 25.11.2022 r., godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 25.11.2022-3.01.2023 r.

do góry