Inne wystawy

1
  • miniatura
    Filename: Powidoki_mini.jpg
    Size: 180.54 KB
  • plakat
    Filename: plakat_1000.jpg
    Size: 1903.76 KB

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej odsłony wystawy „W poszukiwaniu formy” prezentującej projekt artystyczny Grupy POWIDOKI. Ekspozycja, która otworzy się 9 listopada 2022 r. (środa) o godz. 15.30 w Galerii Alchemium Politechniki Łódzkiej (ul. Żeromskiego 116), zaprezentuje prace czterech artystów: Andrzeja Batora, Jacka Galewskiego, Roberta Jundo i Maksymiliana Kreutz-Majewskiego.

Wystawa będzie czynna do 9 grudnia 2022 r. 

Kurator wystawy: dr hab. Piotr Mastalerz, prof. uczelni
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: dr hab. Robert Jundo

Twórczość plastyczna i teorie sztuki Władysława Strzemińskiego (1893-1952), choć od ich powstania minął już prawie wiek, wciąż zapładniają wyobraźnię współczesnych artystów, będąc dla nich inspiracją, drogowskazem, punktem odniesienia do własnych twórczych poszukiwań i eksperymentów. To właśnie bezustanne badanie formy – teoretycznie i warsztatowo – zaowocowało wywiedzionymi z kubizmu i neoplastycyzmu kompozycjami architektonicznymi, syntetyzmem, a następnie unizmem w malarstwie, obliczeniami rytmu czasoprzestrzennego, powrotem do studium natury, obrazami solarystycznymi, zwanymi powidokami i w końcu „Teorią widzenia" – oryginalnym i nowoczesnym spojrzeniem na historię sztuki, zwłaszcza malarstwa. Warto podkreślić, że większość z tych fundamentalnych dla rozwoju sztuki współczesnej koncepcji i prac powstało w Łodzi i jej okolicach: Brzezinach i Koluszkach, gdzie Władysław Strzemiński wraz z żoną, rzeźbiarką Katarzyną Kobro mieszkał i pracował od 1926 roku do śmierci. Nie bez znaczenia była jego aktywność zawodowa w tych miejscach: był nauczycielem w Gimnazjum Humanistycznym w Brzezinach (1926), Żeńskiej Szkole Średniej Handlowo-Przemysłowej w Koluszkach (1927-1928) i w końcu wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1945-1950) – dziś Akademii Sztuk Pięknych jego imienia. Na charakterze tej uczelni odcisnął piętno szczególne, choć pracował tam zaledwie pięć lat, nauczając kompozycji i zasady formy, liternictwa oraz historii sztuki. Jego charyzmatyczna i bezkompromisowa postawa w dążeniu do obiektywnej prawdy o obrazie, rozumianym jako wynalazek formy doskonalonej w bezustannym twórczym procesie, znalazła licznych kontynuatorów, także wiele lat po śmierci Mistrza. Sylwetki czterech z nich przybliża projekt artystyczny „Śladami Strzemińskiego” – cykl wystaw zbiorowych pokazywanych w Brzezinach, Koluszkach i Łodzi.

Autorów prezentowanych prac: Andrzeja Batora, Maksymiliana Maksa Kreutz-Majewskiego, Jacka Galewskiego i Roberta Jundo wiele łączy, ale wiele też różni. Wszyscy są łodzianami, absolwentami Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, należą do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Łódzkiego (do którego należał także i który współtworzył na gruncie łódzkim Władysław Strzemiński), przyjaźnią się i wspierają w twórczych działaniach, czego wyrazem było powstanie nieformalnej grupy „POWIDOKI" w 2017 roku. Od tego czasu datują się ich wspólne ekspozycje – czasami w duecie, np. Andrzej Bator–Max Majewski, czasami w kwartecie, a ich efektem ma być twórczy i intelektualny ferment wynikający ze zderzenia różnych stylistyk, tematów, formatów, materiałów i przede wszystkim – OSOBOWOŚCI.

Monika Nowakowska

W poszukiwaniu formy | Grupa POWIDOKI
Galeria Alchemium Politechniki Łódzkiej
Łódź, ul. Żeromskiego 116
Wernisaż: 9 listopada 2022 r., godz. 15.30
Wystawa czynna w dniach: 9.11-9.12.2022 r.

do góry