Inne wystawy
Obrazy audytywne | finisaż wystawy
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 17 lipca 2022 r. o godzinie 15.00 odbędzie się finisaż wystawy Aleksandry Kozioł. „Obrazy audytywne” to prezentacja części dyplomu doktorskiego zrealizowanego pod kierunkiem prof. Piotra Stachlewskiego.
Naturalnym wyborem dla doznań wzrokowych artystki stała się linia określająca trwanie w czasie, czyli linio-zapis, który pojawia się również we wszystkich historycznych próbach utrwalenia dźwięku. W obrazach i filmach potencjalnie lub de facto słyszymy, może nawet przeczuwamy, dźwięk czy muzyczność. To w nich, odsuwając od siebie pokusę „ilustrowania” ścieżką dźwiękową, artystka dostrzegła głębszy sens w przywoływaniu adekwatnych doznań właśnie poprzez patrzenie na linię.
Jest w tym pierwiastek metafizyczny oparty na emocjach, pamięci i wyobraźni. Tam, gdzie dźwięk jest powoływany poprzez śpiew Oli, nosi on cechy abstrakcji i wyraża głębię emocji, uzupełnia, a nie ilustruje przekaz, staje się integralną częścią utworu. Ważnym, zauważalnym elementem jest również wrażenie pierwotności, jakbyśmy uczestniczyli w „doświadczeniach pierwszych”. Przeczucia artystki przeradzają się w wolę, że wszystko należy powtórzyć, jeszcze raz doświadczyć i sprawdzić.
„Obrazy Oli Kozioł nawiązują do pierwszych eksperymentów z fonoautografem i fonografem. Czarne tonda mają coś wspólnego z pierwszymi, zapewne nieudanymi, doświadczeniami Emila Berlinera (wynalazcy gramofonu) czy kultami cargo zaobserwowanymi na wyspach Oceanu Spokojnego, głównie Melanezji podczas II wojny światowej, gdzie rdzenni mieszkańcy, widząc białego człowieka, próbowali wytwarzać różne przedmioty, które on posiadał (tj radia, samoloty, okulary), używając do tego orzechów kokosowych, słomy i gliny” - tłumaczy promotor dyplomu doktorskiego prof. dr hab. Piotr Stachlewski.
Obrazy audytywne
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282, budynek D
Czas trwania wystawy 26.05.2022–10.07.2022
Wernisaż wystawy: 26.05.2022, godz. 19:00
Finisaż wystawy: 17.07.2022, godz. 15.00
Identyfikacja wizualna wystawy: Mariusz Andryszczyk
Aleksandra Kozioł – ukończyła malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie pracuje na stanowisku asystentki, oraz edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych w Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. Zajmuje się performansem, malarstwem, video, instalacją, animacją społeczną.
W swoich performansach bazuje na głosie, wykorzystując technikę śpiewu białego. Uwielbia też chodzić, traktując „pielgrzymowanie” jako gest artystyczny. Porusza tematy związane z prawami zwierząt, relacjami międzyludzkimi i międzygatunkowymi, szacunku dla przyrody. Szuka kontaktu z naturą, próbując odnaleźć swą tożsamość i duchowość. Ekologię łączy z posthumanizmem, krytyką konsumpcjonizmu, wątkami feministycznymi, pacyfizmem.
Wspólnie ze Suavasem Lewy tworzy grupę artystyczną Przepraszam. Kuratorka, inicjatorka, współrealizuje i wspiera projekty edukacyjne, artystyczne i społeczne, warsztaty dla dzieci oraz warsztaty otwierające z głosem dla kobiet.
Autorka licznych performansów, m.in.: Exarchia Athena (Ateny, Grecja 2015), Mediations Biennale. When nowhere becomes here – Granice globalizacji (Centrum Kultury Zamek, Poznań, 2014). Uczestniczka wielu krajowych i zagranicznych wystaw.