Inne wystawy
Włodzimierz Cygan. Tkanina 6x3
We wnętrzach willi Zygmunta Richtera z 1888 roku, w której dziś mieści się siedziba Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, już w najbliższy piątek, 27 maja 2022 o godz. 19.00 otworzy się wystawa tkaniny prof. Włodzimierza Cygana.
Tytuł wystawy odsyła do podziałów narzuconych przez przestrzenie wystawiennicze, dyktujących sposób eksponowania prac. Autor zaprezentuje publiczności sześć zestawów tkanin składających się z trzech obiektów każdy. Prace należą do najnowszych realizacji artysty.
Nazwa „Tkanina 6x3” nawiązuje także do organizowanych przez prof. Włodzimierza Cygana indywidualnych wystaw prac odbywających się w ramach Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Ta najnowsza prezentacja – szósta z kolei – także powstała z myślą o uczestnikach i gościach tegorocznej edycji Triennale.
Gospodarzem i współorganizatorem wystawy jest Okręgowa Izba Adwokacka w Łodzi.
Włodzimierz Cygan – w latach 1974-1980 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Po studiach rozpoczął indywidualną działalność twórczą ze szczególnym ukierunkowaniem na tkaninę artystyczną.
W 1994 roku objął stanowisko kierownika Pracowni Tkaniny Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 1997 do 2018 roku pracował także w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora. W 2008 roku zakończył współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i podjął pracę na stanowisku kierownika Pracowni Tkaniny Unikatowej na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
W prowadzonej równocześnie działalności artystycznej koncentruje się głównie na śledzeniu nowych możliwości artystycznego wyrazu w tkaninie unikatowej, a szczególne znaczenie upatruje w niestandardowych metodach konstrukcji osnowy umożliwiających uzyskanie dodatkowej funkcji – świecenia dzięki użyciu włókna optycznego (światłowodu). Jest uczestnikiem ponad 210 wystaw zbiorowych oraz autorem 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, a także laureatem licznych nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jest członkiem European Textile Network. Jego tkaniny można znaleźć w zbiorach m.in.: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych, Textilmuseum Neumunster (Niemcy), Ny Carlsberg Fondet Copenhagen (Dania), Musee de Jean Lurcat et de la Tapisserie Contemporaine a Angers (France), Friends of Fibre Art Collection (USA), Fiber Art Synergie Collection (France), TAMAT-Tournai (Belgia).