Inne wystawy

2

Serdecznie zapraszamy do HOS gallery (ul. Dzielna 5 / lok. 5B, Warszawa) na wystawę „Przenikanie czasu”, prezentującą dorobek twórczy Romany Hałat, wieloletniej pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (wcześniej: Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi). Wystawa będzie czynna do 7 listopada 2020.

„Przenikanie czasu” to tytuł cyklu prac łódzkiej artystki Romy Hałat (1937–2012), która na bibule o pastelowych kolorach, w równych kolumnach, malowała piórkiem wersy kresek i kształtów. Efemeryczne prace nawiązujące swą formą do książkowej stronnicy zdają się traktować o fenomenach, takich jak ulotność czasu i zawikłane koleje losu.

Wystawa w HOS gallery jest pierwszym większym pokazem twórczości artystki poza łódzkim ośrodkiem. Na wystawie zostały wyeksponowane prace z cykli: „Pejzaże” – monochromatyczne kompozycje malarskie z lat 70., „Życie cienia” – rysunki, na których artystka utrwalała cień poruszanej w trakcie pracy dłoni, oraz „Epitafium dla poety” – minimalistyczne kompozycje dedykowane Stanisławowi Grochowiakowi.

Zaprezentowane zostały również „Triady”, reliefy realizowane od 1985 roku, które uchodzą za formę zintegrowania dotychczas rozproszonych na płótnach, kartkach dziennika koncepcji i fascynacji różnymi formami artystycznego wyrazu. „Triady” są kompozycjami składającymi się z trzech warstw, a każda z nich została potraktowana w odmienny sposób; pierwsza z nich pokryta jest drobnym charakterystycznym pismem artystki (pisanym wspak) – jej osobistymi refleksjami, fragmentami utworów. Kolejne warstwy usiane są misternymi rysunkami lub równomiernie pokryte farbą. Następnie artystka wycinała niewielkich rozmiarów otwory, odsłaniając kolejne elementy kompozycji, finalny efekt powierzając przypadkowi.

Twórczość Romy Hałat wciąż pozostaje nieodkrytą. Proponowana wystawa ma na celu wydobyć z niepamięci dorobek artystki – paradoksalnie różnorodny i niezwykle spójny, ale również tajemniczy i ponadczasowy.

Kurator wystawy: Katarzyna Piskorz

[materiały HOS gallery]

***

Romana Hałat, również Roma Hałat (ur. 3 stycznia 1937 w Bydgoszczy, zm. 27 maja 2012 w Łodzi) – polska malarka współczesna, wieloletnia pedagog Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (wcześniej: Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi).

Roma Hałat urodziła się w Bydgoszczy 3 stycznia 1937 roku. W 1955 roku zdała maturę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy i egzaminy wstępne na studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). Studiowała w pracowni malarstwa profesora Stefana Wegnera i pracowni projektowania profesor Teresy Tyszkiewicz. Od 1959 do 1963 roku należała do grupy „Nowa Linia”, skupiającej poetów, pisarzy, młodych malarzy. W 1961 otrzymała dyplom z wyróżnieniem. W 1962 roku rozpoczęła pracę w PWSSP w Łodzi jako asystentka, najpierw w pracowni prof. Teresy Tyszkiewicz, a od 1963 w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Stefana Wegnera.

W 1969 roku powstała w Łodzi grupa „Konkret”, do której, poza Romą Hałat, należeli także: Aleksander Hałat, Ryszard Hunger, Andrzej Jocz, Zbigniew Kosiński, Andrzej Nawrot, Henryk Strumiłło oraz Konrad Frejdlich i Antoni Szram.

W 1972 objęła Pracownię Malarstwa w Studium Kształcenia Podstawowego PWSSP w Łodzi, a w 1978 roku – Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Od 1988 roku prowadziła Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Wychowania Plastycznego.

Aktywnie uczestniczyła w życiu uczelni. W latach 1993-1996 pełniła funkcję dziekana Wydziału Edukacji Wizualnej. Była twórcą autorskiego programu kształcenia w zakresie malarstwa i rysunku. Została kilkakrotnie uhonorowana nagrodami rektorskimi, a także nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne.

Z pełną sylwetką Romany Hałat można zapoznać się na stronie Wirtualnego Muzeum ASP.

Zachęcamy również do lektury artykułu poświęconego Romie Hałat na stronie HOS gallery.

do góry