Inne wystawy

2
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 176.75 KB
  • 001.jpg
    Filename: 001.jpg
    Size: 354.76 KB
  • 002.jpg
    Filename: 002.jpg
    Size: 293.18 KB
  • 003.jpg
    Filename: 003.jpg
    Size: 339.98 KB
  • 004.jpg
    Filename: 004.jpg
    Size: 211.54 KB
  • 005.jpg
    Filename: 005.jpg
    Size: 321.95 KB
  • 006.jpg
    Filename: 006.jpg
    Size: 268.74 KB
  • 007.jpg
    Filename: 007.jpg
    Size: 188.51 KB
  • 008.jpg
    Filename: 008.jpg
    Size: 307.94 KB

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy prac Macieja Walczaka pt. „Horror vacui”, który odbędzie się 8 listopada 2019 r. o godzinie 18.00 w Galerii Bałuckiej (Stary Rynek 2, Łódź). Ekspozycja będzie czynna do 5 stycznia 2020 r.

Maciej Walczak to student Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi wyróżniony Nagrodą Rektora i Nagrodą Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w 36. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Artysta poza rysunkiem tuszem i sitodrukiem tworzy interwencje w przestrzeni Łodzi. Na wystawie w Galerii Bałuckiej artysta zaprezentuje swoją twórczość graficzną, reportaż z działań u zbiegu ulicy Kilińskiego i Północnej, gdzie powstał mural „Horror vacui” – alegoria wewnętrznej wojny, groteskowa ilustracja awantury, jak również pomalowane przez artystę pozostałości jednej z posesji przy ul. Włókienniczej (drzwi, okiennice) – uliczny freestyle z elementami pracy graficznej w przestrzeni, wpisujący się w istniejące elementy architektury oraz mural który powstanie bezpośrednio w Galerii. Wszystkim działaniom towarzyszy stylistyka przepełnienia (postaciami, scenami), precyzyjny, linearny rysunek, jak również oszczędny czarno-biały koloryt.

***

„(…) Podczas gdy u wielu twórców kluczowe znaczenie osiąga kolor, który staje się nośnikiem wyrazu, energii, Walczak świadomie z niego rezygnuje, skupiając się jedynie na czerni i bieli, napięciach linii, grze konturem i aranżacjach płaszczyzny. Światło w pracach jest zbalansowane i porównywalne. Artysta nie chce akcentować konkretnych fragmentów kompozycji czy miejsc zajmowanych przez postaci. Te zawsze są symboliczne i zanurzone w groteskowej ilustracji o cechach awantury. W puli ulubionych bohaterów znajdziemy wchodzących w interakcję: wojowników, strażników, błaznów, mnichów, księży, świętych czy osobniki o sępich głowach – szamańskie symbole śmierci. (…)

(…) Źródeł surowej stylistyki, jasno określonych reguł kompozycji i wąskiej puli bohaterów o konkretnych cechach należałoby upatrywać w oszczędnym bytowaniu, wyuczonej ascezie oraz kumulacji gniewu na życie, które początkowo sterowane było przez najbliższe otoczenie artysty. Walczak twórczość traktuje jako rodzaj rozmowy z samym sobą i ze światem. Opowiada o kłębiących się w jego głowie przemyśleniach, emocjach i obawach. Analizuje wspomnienia. Zastępując słowa obrazem, daje upust uczuciom, którymi nie chciałby dzielić się wprost – co według przyjętych norm mogłoby zostać zrozumiane jako oznaka słabości. (…)

(…) Warsztat Macieja Walczaka ciągle pulsuje – nowe pomysły, projekty każą sprawdzać się artyście w różnych mediach. Koncepty ewoluowały od rysunku, przez ilustrację, grafikę o wręcz malarskiej plamie, aż po użycie, promujących jego stylistykę, gotowych aplikacji i wzorów (dostępnych chociażby na koszulkach produkowanych przez Maćka). Rysują się wizje nowych pomysłów wykraczających poza obecne działania. (…)”

Dominika Pawełczyk, fragmenty tekstu do folderu wystawy.

Autorem zdjęć jest Dominika Pawełczyk

do góry