Galeria w Filharmonii Łódzkiej

0

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Agnieszki Wasiak pt. PRZESTRZENNE KORELACJE, który odbędzie się 26 kwietnia 2019 r. (piątek) o godz. 18.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina (Łódź, ul. Narutowicza 20/22). Ekspozycja potrwa do 19 maja 2019 r.
Wystawę można zwiedzać na godzinę przed koncertami lub w czasie przerw. W sprawie indywidualnego zwiedzania wystawy prosimy o kontakt z p. Sylwią Lewicką z Filharmonii Łódzkiej (kom. 663 200 902).

***

Geometria jest „środowiskiem”, w którym materializuję interesujące mnie problemy i zagadnienia. Geometria jest dla mnie czymś więcej niż konstrukcją – jest miejscem logosu artystycznego. Odpowiada ona mojej głębokiej potrzebie porządku. W moich pracach odwołuję się do specyficznej struktury rytmicznej uzyskiwanej w wyniku różnych eksperymentów z papierem, który stanowi materialną bazę dla mojej sztuki. Do interesujących mnie problemów w sztuce należą: przestrzeń, a ściślej przestrzeń minimalna, rytm oscylujący na pograniczu faktury, światło oraz równowaga, a także poszukiwanie i swego rodzaju celebrowanie subtelności, jakie zachodzą między elementami formy plastycznej, takie jak: współoddziaływanie barw, kształtów, rytmów, struktur, tajemnicze stwarzanie napięć, odnajdywanie proporcji i równowagi.

dr hab. Agnieszka Wasiak, prof. ASP



[…] Poszukiwania twórcze Agnieszki Wasiak można określić jako bliskie rozwiązaniom konstruktywistycznym, unistycznym i op-artowskim – wskazuje na to między innymi bezprzedmiotowość i prostota użytych elementów geometrycznych, ważność konstrukcji, powtarzalność form, złudzenia optyczne wywołujące wrażenie głębi. Jednak istotniejsze jest to, że swoiście strukturalistyczne działania artystki, zgodnie z koncepcją Rolanda Barhesa, czynią świat bardziej zrozumiałym, nie na zasadzie kopiowania i „odciskania” rzeczywistości, ale odtwarzania jego funkcji, zasad uniwersalnych związanych z przestrzenią, światłem i geometrią.

z recenzji prof. Ewy Wojtyniak-Dębińskiej



Agnieszka Wasiak – urodzona w 1974 roku w Łodzi. Studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w latach 1994-1999, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Projektowania Ubioru prof. Aleksandry Pukaczewskiej oraz w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Kudukisa. Od 2001 roku pracownik dydaktyczny w ASP w Łodzi. Doktorat na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi w 2008 roku. Praca na stanowisku adiunkta w Pracowni Podstaw Kompozycji prof. Bogumiła Łukaszewskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Przewód habilitacyjny na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi w roku 2014. Od 2015 roku kierownik Pracowni Podstaw Kompozycji. Od 2017 roku praca na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Kompozycji na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. W dorobku artystycznym 14 wystaw indywidualnych oraz 60 wystaw zbiorowych.



Autorem identyfikacji wystawy jest Monika Czerwińska

do góry