Galeria Pod Napięciem
„10 baśni japońskich. Katarzyna Sielska”
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy grafiki „10 baśni japońskich. Katarzyna Sielska”, który odbędzie się 4 grudnia 2018 (wtorek) o godz. 15.15 w Galerii Pod Napięciem (Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, ul. Stefanowskiego 18/22, budynek a10). Ekspozycja potrwa do 3 stycznia 2019 r.
Galeria pod Napięciem
Wydarzenie na Facebooku
***
Prezentowany cykl grafik został wykonany przez tegoroczną dyplomantkę Wydziału Grafiki i Malarstwa - panią mgr Katarzynę Sielską.
Zrealizowany został on w technice druku wypukłego (linoryt). Początkowo pod opieką prof. Krzysztofa Wawrzyniaka (cztery pierwsze prace), zaś po jego odejściu w roku 2016 powstało sześć kolejnych, stanowiących główną składową dyplomu magisterskiego zrealizowanego pod opieką dr hab. Alicji Habisiak-Matczak prof. ASP.
Jakub Balicki
***
- Tanabata (święto marzeń i gwiazd obchodzone 7 lipca)
Opowieść o Tkającej Księżniczce (gwiazda Wega) i Pasterzu (gwiazda Altair), parze małżonków poznanych ze sobą i rozdzielonych przez ojca księżniczki – Króla Niebios. Raz w roku (7 lipca) sroki przylatują nad drogę mleczną i tworzą most ze swoich skrzydeł, aby mogli się spotkać. - Momo Taro (z jap. „brzoskwiniowy chłopiec”)
Legenda o dziecku znalezionym wewnątrz brzoskwini niesionej prądem górskiej rzeki przez bezdzietną parę. Chłopiec wraz z psem, bażantem i małpą pokonuje siedzibę diabłów, wypuszcza więźniów i odbiera skradzione skarby. - Urashima Taro („wyspiarski chłopiec”)
Historia rybaka, który ocalił żółwia, za co został wynagrodzony wizytą w morskim pałacu. Gdy powrócił do matki, okazało się, że na dnie morza nie spędził 3 lat, lecz 300. Otworzył nieświadomie szkatułkę od księżniczki uwalniając swoją starość. - Kaguya Hime (z jap. „świetlista księżniczka”)
Opowieść o dziewczynce znalezionej w łodydze bambusa przez starca, który wychował ją wraz z żoną. Gdy dorosła, wysłannicy z nieba przybyli, aby zabrać ją z powrotem do Księżycowego Pałacu. Zostawiła list pożegnalny do cesarza wraz z eliksirem nieśmiertelności, który on jednak spalił wraz z wierszem do niej na najwyższej górze, gdyż bez niej nie pragnął żyć wiecznie. - Kachi-kachi yame (oznacza dźwięk pocieranych krzemieni)
Opowieść o zemście, w której kobieta schwytała złośliwego jenota, który z zemsty zrobił z niej zupę i podał jej mężowi. Zaprzyjaźniony królik podstępnie podpalił chrust na plecach jenota, wysmarował pastą z ostrej papryki, i zaprosił do łódki z gliny, w której jenot utonął. - Kintaro (z jap. „złoty chłopiec”)
Legenda o dziecku o nadludzkiej sile wychowywanym przez górskie wiedźmy, zaprzyjaźnionym z niedźwiedziem, jeleniem, małpą i zającem. Po złapaniu przywódcy diabłów został osobistym strażnikiem samuraja w Kioto. - Shita-kiri Suzume (z jap. „cięty język wróbla”)
Historia wróbelka, którego mężczyzna po uratowaniu zabrał do domu, w którym kobieta za podjadanie krochmalu ucięła mu język. Mąż odnalazł go we wróblowym domku. Na pożegnanie dostał do wyboru dwa kosze. Wybrał mniejszy, w którym było złoto. Żona zrugała go i pobiegła po większy kosz z którego zaatakowały ją żaby, skorpiony i węże. - Kitsune (z jap. „lis”)
Opowieść o człowieku, który strzelił do lisa strzałą, trafiając je w tylną łapę. Lis, z zemsty, pobiegł z płonącą gałęzią w pysku, przemienił się w człowieka i podpalił jego dom do szczętu. - Kani (z jap. „krab”)
Historia dziewczyny, której ojciec, chcąc uratować żabę, obiecał wężowi swoją córkę. Gdy wąż przyszedł ją odebrać, dzięki modlitwom do Kannona, setki krabów zaatakowały go, ratując ją. Była to okazana wdzięczność kraba za uratowanie w przeszłości przez nią jego życia. Wykupiła bowiem go od mężczyzny, który chciał go zabić. - Kame (z jap. „żółw”)
Legenda o człowieku, który zostawił syna pod opieką swojej nowej żony podczas podróży do Kiusiu, gdzie miał objąć stanowisko wicekróla. Macocha wyrzuciła dziecko do morza. Uratował go żółw, którego w przeszłości główny bohater wykupił od człowieka, który go złowił i zwrócił wolność. Chłopiec został mnichem i zaopiekował się swoją macochą.
Opracowała Katarzyna Sielska