Galeria Pixel

0
  • miniatura
    Filename: Jundo.png
    Size: 324.44 KB

Od 15.01.2024 roku w wirtualnej przestrzeni Galerii Pixel dostępna będzie kolejna wystawa. Tym razem zaprezentowana zostanie twórczość dr hab. Roberta Jundo prof. uczelni, nauczyciela grafiki cyfrowej w Instytucie Grafiki Artystycznej w ASP w Łodzi.

Samotność w fotografii to podróż przez emocjonalne krajobrazy ludzkiego doświadczenia. Posługując się różnorodnymi technikami, odkrywam subtelność tych uczuć. Pustki miejskich zakamarków stają się płótnem dla opowieści o samotności, gdzie opuszczone miejsca i anonimowe postacie są bohaterami chwilowej izolacji. Kontrast społeczny, często obecny na fotografiach, podkreśla rozdźwięk między tłumami a pojedynczym człowiekiem. Puste przestrzenie stanowią kontrast dla samotności jednostki, która w tej masie czuje się zagubiona. Spojrzenia w dal, delikatne gesty czy melancholijne wyrazy twarzy stają się kadrami ukazującymi wewnętrzne doświadczenia osoby, której dusza tańczy w rytmie własnej samotności. Mistyka natury często pełni rolę tła dla historii o odosobnieniu. Zdjęcia przedstawiające człowieka w otoczeniu dzikiej przyrody sugerują kontrast między ludzką egzystencją w życiu miejskim a dziką przyrodą, podkreślając w ten sposób uczucie samotności. Światło i cień na fotografiach malują portret emocji. Postać tonąca w cieniach lub oświetlona pojedynczym promieniem światła staje się metaforą izolacji, w której jednostka jest zanurzona. Formy geometryczne przeplatają się jak myśli, tworząc tajemnicę. Opowieści w sekwencji są jak rozdziały życia, z każdym zdjęciem dodającym nowy wymiar do historii o samotności. Zmieniające się ujęcia ukazują ewolucję uczuć, od początkowej izolacji po możliwą akceptację czy wybawienie. Symbolika przedmiotów, takich jak opuszczone miejsca, ptaki czy porzucone przedmioty, staje się alfabetem fotograficznego opowiadania o samotności. Każdy obiekt zyskuje głębsze znaczenie, tworząc opowieść o uczuciu odosobnienia. Samotność w fotografii nie jest jedynie tematem do uchwycenia, lecz przestrzenią do wyrażenia i zrozumienia ludzkich emocji. To artystyczny sposób na odkrywanie różnych wymiarów samotności, prowadzący do refleksji nad własnymi doświadczeniami i zrozumieniem wspólnego ludzkiego bytu. 

Link do wystawy:

Kurator wystawy: dr hab. Robert Jundo prof. uczelni
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: dr hab. Robert Jundo prof. uczelni

Robert Jundo - urodzony w 1967 r. w Łodzi, mieszka i tworzy w Dziektarzewie koło Lutomierska. W latach 2004-2009 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 r. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2009 r. w Pracowni Technik Cyfrowych prof. Grzegorza Chojnackiego. Najlepszy dyplom ASP Łódź w 2009 r. W 2011 r. podjął pracę na Wydziale Grafiki i Malarstwa w macierzystej uczelni jako asystent prof. Grzegorza Chojnackiego w Pracowni Technik Cyfrowych. Stopień doktora uzyskał w 2016 r. Tytuł doktora habilitowanego otrzymał w 2022 r. na Wydziale Sztuk Pięknych w ASP Łódź. Na stronie ASP prowadzi autorską galerię internetową Pixel. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, w Polsce i za granicą. Od 2017 r. należy do łódzkiej grupy „Powidoki” z którą realizuje projekty artystyczne inspirowane m.in. awangardowym dziedzictwem, takie jak cykle wystaw „Śladami Strzemińskiego” i “FORmy”. Miłośnik motocykli i marki Harley Davidson oraz muzyki heavy-metalowej.

do góry