Galeria OdNowa

0
  • miniatura
    Filename: miniatura.png
    Size: 183.53 KB

Galeria OdNowa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi rozpoczyna działalność w nowym roku akademickim wystawą malarstwa prof. Juliusza Narzyńskiego. Celem ekspozycji, którą można oglądać od 4 października br., jest przywrócenie pamięci o artyście oraz zapoznanie z jego twórczością tych, którzy nie mieli szansy poznać tej wyjątkowej postaci.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z różnych okresów twórczości, poczynając od lat 50. XX wieku, a kończąc na pracach powstałych w ostatnich latach jego życia. Są to prace w większości niepublikowane, niepokazywane, zrealizowane zarówno w technice olejnej, pastelu, gwaszu, collage’u, tuszu na papierze, jak też formy przestrzenne, doskonale uzupełniające i korespondujące z obrazami „scenograficznymi”, „ogrodami malarskimi”.

„Juliusz Narzyński bronił się przed zaszufladkowaniem, przed umieszczeniem w jakimś nurcie. Zapewne można mu przypisać, jeśli już, konwencję nadrealistyczną. Wydaje się, że ten sposób malowania odzwierciedla jego sposób postrzegania świata. Cała twórczość Narzyńskiego to ustawiczne próbowanie, pragnienie zbudowania symbolicznego malarskiego wyobrażenia świata – ponadczasowej formuły sztuki. Jest też emanacją na płótnie jego unikalnej osobowości oraz reakcją na panujące trendy i stanowiska w sztuce. Krytycy doceniają twórczość Narzyńskiego, zwracają uwagę na poetyckość jego wizji oraz kunszt, z jakim posługiwał się pędzlem, tworząc abstrakcyjne kompozycje czy surrealistyczno-metaforyczne pejzaże, oraz tajemnicę, która to właśnie powoduje, iż jego obrazy są tak fascynujące i niejednoznaczne".

dr hab. Grzegorz Kalinowski

Kurator wystawy: dr hab. Grzegorz Kalinowski

Autorka identyfikacji wizualnej wystawy: Martyna Wojdat

Juliusz Narzyński (1934-2020) – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1959 roku w Pracowni Malarstwa prof. Artura Nacht-Samborskiego. Był członkiem powstałej w 1963 roku grupy Rekonesans, w 1970 roku stypendystą rządu holenderskiego. Od 1966 do 1973 roku kierował Galerią Sztuki Współczesnej na Starym Mieście w Warszawie (po Marianie Boguszu i jego Krzywym Kole). Był laureatem wielu nagród, m.in. nagrody na Biennale Sztuki w Iglesias (1963), Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1969). Brał udział w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Kielcach, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, za granicą w Danii, Francji, Holandii, we Włoszech i w USA. Prowadził Pracownię Malarstwa Akademii w Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki, a potem na Wydziale Grafiki i Malarstwa od 1973 do 2005 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Z pasją oddawał się pracy dydaktycznej, rozwijając i inspirując młodsze pokolenia.

 Juliusz Narzyński. Nieoczywisty
Galeria OdNowa
Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121
II piętro, pawilon E, sala 261

Finisaż wystawy: 26.10.2023, godz. 12.00
Czas trwania wystawy: 1-31.10.2023 r. 

do góry