Galeria LOOK
QUADRATUM
Z wielka przyjemnością zapraszamy na wystawę “Elżbieta Dul – Ledwosińska QUADRATUM grafika cyfrowa”. Wernisaż odbędzie się 10 stycznia 2018 r. o godz. 13.30 w Galerii LOOK (2 piętro, budynek Centrum Promocji Mody, ul. Wojska Polskiego 121). Wystawa potrwa do 04 lutego 2018 r.
***
Elżbieta Dul-Ledwosińska
ur. 1961 we Wrocławiu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP). Dyplom w 1988 r. z grafiki warsztatowej. W roku 2008 uzyskała stopień doktora na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie adiunkt w Katedrze Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz e-teacher - pracownik Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.
Elżbieta Dul-Ledwosińska o swojej twórczości
Punktem wyjścia dla moich prac jest zachwyt nad przestrzenią. Odwołuję się do niej poprzez skalę, stosowanie mocnego kontrastu walorowego, barwnego oraz perspektywy i geometrii. Wszystkie używane przeze mnie środki służą temu, aby na płaskiej powierzchni papieru odnieść się do przestrzennych, fizycznych aspektów rzeczywistości. Najsilniejsze wrażenie przestrzeni znajduję w pejzażu. Najczęściej odwołuję się do niego poprzez wprowadzenie podziału na niebo i ziemię. Nie zawsze jest to podział linią horyzontu; tworzę obszar optycznie lekki „wyżej” i ciężki „niżej”.
Kompozycję wielu moich grafik tworzą elementy geometryczne: fragmenty koła, kwadraty, linie proste. Jednak zawsze było dla mnie bardzo ważne, aby geometria nie krępowała swobody, intuicji i ekspresji. Kolor, rytm, nastrój mają dla mnie istotne znaczenie.
Prezentowana kolekcja składa się z 12 grafik. Wstępnie zatytułowałam ją “Quadratum”. W wyniku różnych eksperymentów z formą geometryczną wybrałam figurę, która nie występuje w przyrodzie i wyraża zrównoważoną doskonałość. W przeciwieństwie do okręgu jest nieruchoma i mocno ugruntowana, stabilna.
Zdecydowałam, że kanon kompozycji utworzę poprzez dwa kwadraty, które wycinają z tła dwa obszary. To w nich pojawiają się różnice, spowodowane przez różną transparentność, barwę lub temperaturę koloru. Sprawdzam skalę tej “odmienności” - czy ma być ekstremalnym kontrastem szeptu i krzyku, czy wystarczy delikatniejszy rozdźwięk / podobieństwo. Powołuję pewien obszar estetyczny i badam subtelności kolorystyczne lub graficzne. Skupiam się na elementach do porównania: kolor, nasycenie, czerń, linia, tekstura, rytm, przestrzeń. W każdej pracy elementy kompozycyjne są stałe, układam je na tłach, jak klocki, wybieram z wielu zestawień te, które realizują założenia moich badań.
Czym są dwa kwadraty, które porównuję ze sobą, dlaczego czerń jest czasem na górze, a czasem na dole? Za każdym razem są dwoma pojęciami, które w jakiś sposób zmieniłam w kwadraty. Są jak niebo i ziemia w pejzażu, jak metafora i oksymoron, jak dwie pory roku. Podkreślam lub kontrastuję wrażenie lekkości poprzez umieszczenie ciężkiego, pełnego elementu na górze, lub na dole powierzchni grafiki. Ciężkość kwadratu buduję w każdej pracy w inny sposób - barwą, nasyceniem, transparentnością.
Obiektem moich refleksji jest obecność linii i ich związek z płaszczyzną grafiki - spójność z tłem, albo związek z warstwą wierzchnią, z nałożonymi obiektami. Obraz, który powołuję w swoich grafikach to nie jest dla mnie punkt wyjścia, ani cel do osiągnięcia, a raczej problem do rozwiązania: poznanie i osobisty komunikat.
Jedną z wielu moich inspiracji jest fragment wiersza „Niebo”:
Wisława Szymborska
(...)
Podział na ziemię i niebo
to nie jest właściwy sposób
myślenia o tej całości.
Pozwala tylko przeżyć
pod dokładniejszym adresem,
szybszym do znalezienia,
(...)
Udział w wystawach (wybór)
2017
- XVI Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Miejska Galeria Sztuki, Łódź
- Wystawa wykładowców kierunku grafika, Galeria Patio2, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi,
- 7. Międzynarodowa Wystawa Małych Form Elektrograficznych Matrices, Galeria B32, Budapeszt, Węgry
- Wystawa indywidualna grafiki, Dom Literatury, Galeria L, Łódź
2016
- Wystawa indywidualna grafiki, Poleski Ośrodek Sztuki, Łódź
2015
- Wystawa indywidualna grafiki, Galeria Bałucka, Miejskie Galerie Sztuki, Łódź
- IconData 2015 – Wirtualne Muzeum Współczesnej Grafiki, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków
2014
- Wystawa indywidualna grafiki, Galeria Pod Napięciem, Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Politechnika Łódzka,
- Wystawa Grafika jest kobietą. Grafika polska XX i XXI wieku. Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych, Galeria Centrum, Kraków
- IconData – Wirtualne Muzeum Współczesnej Grafiki, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków
- Wystawa wykładowców kierunku grafika, Galeria Patio2, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
2013
- IconData – Wirtualne Muzeum Współczesnej Grafiki, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków
- XVI Salon Plakatu Polskiego. Muzeum Plakatu w Wilanowie, Warszawa
2012
- VI Międzynarodowa Wystawa Małych Form Elektrograficznych Matrices, Galeria Erin, Budapeszt, Węgry
- Lettra – Znak i Litera, wystawa towarzysząca MiędzynarodowegoTriennale Grafiki, Biblioteka Jagiellońska, Kraków
- Wystawa indywidualna grafiki, Sala Balowa, Muzeum Kinematografii, Łódź
- XXIII Międzynarodowe Biennale Plakatu, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Warszawa
- IconData 2012 – Wirtualne Muzeum Współczesnej Grafiki, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków
2011
- XIV Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Miejska Galeria Sztuki, Łódź
2010
- III Ogólnopolski Konkurs Grafiki im. Ludwiga Meidnera, Miejska Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja: współpr. Konfraternia Kulturalna, Oleśnica
2009
- XIV Międzynarodowe Biennale Grafiki i Nowego Obrazu w Sarcelle, Ecole Municipale ‘Arts Plastiques de Sarcelles, Francja
- XII Europejskie Biennale Grafiki, Muzeum Brugii, Brugia, Belgia
- II Ogólnopolski Konkurs Grafiki im. Ludwiga Meidnera, Miejska Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja: współpr. Konfraternia Kulturalna, Oleśnica