Galeria Kobro
Drewnoślady. Włodzimierz Ciesielski
JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi dr Przemysław Wachowski ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy rzeźby Włodzimierza Ciesielskiego „Drewnoślady”. Wernisaż odbędzie się 8 stycznia 2024 r. o godzinie 17.30 w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Wystawa zorganizowana z okazji 90. jubileuszu Artysty będzie czynna do 31 stycznia 2024.
„Włodzimierz Ciesielski jest rzeźbiarzem znanym na mapie artystycznej Łodzi jako twórca kompozycji o formach organicznych wykonanych z naturalnych materiałów – najczęściej drewna i kamienia, a także jako postać związana z łódzką historią kształcenia artystycznego.
Większość życia zawodowego poświęcił dydaktyce i pracom o charakterze bardziej komercyjnym niż artystycznym, a wolny czas – zamiłowaniu do żeglarstwa. Stosunkowo późno oddał się nieskrępowanej twórczości rzeźbiarskiej, z którą kojarzy się jego nazwisko. Jest to nietypowe zjawisko w świecie sztuki, gdzie uznanie zdobywają najczęściej młodzi, odważni, patrzący świeżym i krytycznym okiem na rzeczywistość artyści, u których z upływem czasu świeżość spojrzenia i odwaga ustępują powtarzalności i odniesieniom do własnej twórczości. W przypadku Włodzimierza Ciesielskiego ten «długi rozpęd» zaowocował dojrzałym, indywidualnym stylem i bezkompromisowym doborem form i tematu, ograniczonych tylko świadomie wybranym, podstawowym medium, jakim jest jedno z najszlachetniejszych i najstarszych w historii sztuki tworzyw rzeźbiarskich – drewno. Właśnie ten materiał, pochodzący bezpośrednio ze świata natury ożywionej, jest stałą w twórczości Włodzimierza Ciesielskiego, przy czym artysta korzysta z szerokiego spektrum gatunków rodzimych drzew, których różnorodne naturalne kształty i morfologia nie są obojętne przy wyborze form artystycznych. Często dłuto podąża za kierunkiem włókien powstałym w wyniku wzrostu drzewa, zaskakując naturalną ekspresją linii. Nierzadko artystę interesuje ciekawy układ słojów zamknięty w geometrycznej formie deski przygotowanej pod niemal graficzny relief. Kiedy indziej pretekstem do stworzenia kompozycji staje się wyraźny kontrast między organicznym, elastycznym drewnem a mineralnym, twardym kamieniem lub szkłem. Większość prac, w kontekście wymownych tytułów, budzi skojarzenia z emocjami bliskimi każdemu człowiekowi. Inne zaś nie narzucają interpretacji, pozostawiając pełną wolność odbiorcy.
Wartość artystyczna rzeźb Włodzimierza Ciesielskiego wynika nie tylko z dojrzałości i sumy doświadczeń z ulubionym tworzywem, ale przede wszystkim z niegasnącego zachwytu nad pięknem i poruszenia zjawiskami obserwowanymi w przyrodzie. Świat natury jest źródłem inspiracji w sztuce od jej początków. Intymna interpretacja tego świata zamknięta przez artystę w wysublimowanej formie rzeźbiarskiej skłania do zachwytu i refleksji nad uniwersalnymi problemami.
Tanita Ciesielska
Kuratorzy wystawy: prof. Zbigniew Dudek, Rafał Ciesielski, Tanita Ciesielska
Autor identyfikacji wizualnej i aranżacji wystawy: Rafał Ciesielski.
Włodzimierz Ciesielski – urodził się w 1934 roku w Łodzi. W latach 1952–1958 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi). Dyplom uzyskał w roku 1959. Od 1958 był asystentem w pracowni rzeźby prof. Mieczysława Szadkowskiego, a w latach 1960–1978 nauczycielem rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Od 1976 do 2004 prowadził pracownię rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 1969 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a w 1973 Honorową Odznakę miasta Łodzi. Laureat m.in. Nagrody Ministra Oświaty i Wychowania (1977), Nagrody Rektora PWSSP II stopnia (1979) oraz Nagrody Rektora ASP w Łodzi I stopnia (2000). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1985).
Włodzimierz Ciesielski ma w swoim dorobku szereg realizacji w obiektach sakralnych: w kościołach we Wrzeszczewicach, Starachowicach, Zduńskiej Woli, Rokicinach, Trzebieży, Bartoszycach, Częstochowie, w kościele św. Stanisława w Płocku, w kościele Dobrego Pasterza i Matki Boskiej Miłosiernej w Łodzi, w kaplicy zakonnej w Barze na Ukrainie, w dwóch kaplicach Seminarium Duchownego w Łodzi, w kaplicy Bazyliki na Pradze w Warszawie.
Drewnoślady. Włodzimierz Ciesielski
Galeria Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121
Wernisaż wystawy: 8.01.2024 r., o godz. 17.30
Czas trwania wystawy: 8-31.01.2024 r.