Galeria Hol
The Roots
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „The Roots”, prezentującej prace studentów i absolwentów Wydziału Projektowania Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który odbędzie się 23 października 2019 o godz. 19.00 w Galerii Hol Centrum Promocji Mody (ul. Wojska Polskiego 121).
Ideą wystawy jest ukazanie roli tkaniny w procesie projektowo-twórczym artystów i projektantów wielu dziedzin. Sztuka tkaniny przez lata wyemancypowała i stała się niezależna. Jest niezwykle ważnym środkiem ekspresji, ze względu na szerokie możliwości interpretacji samych reguł jej tworzenia, a także prawidłowości czysto plastycznych, jakim podlega. Jako surowiec jest inspiracją i tworzywem dla projektantów do kreacji wielu form. Od obiektów czysto artystycznych po formy o charakterze utylitarnym w przemyśle odzieżowym czy wnętrzarskim.
Tym, co łączy projektantów tkanin, druków, ubioru, obuwia, toreb, akcesoriów, obiektów i tekstyliów do wnętrz, jest właśnie surowiec. Materiał, dla niektórych będący finalnym efektem drogi projektowej, dla innych będzie pretekstem do stworzenia przedmiotu codziennego użytku lub obiektu artystycznego.
Trendy w projektowaniu na nadchodzące sezony, w sposób bardzo wyraźny akcentują przenikanie się wzorów, faktur, kolorów oraz samego rodzaju tworzyw, z jakich wykonane są przedmioty. Tkanina integruje się w sposób ścisły z wieloma dziedzinami. Często granice między technologią, wnętrzem, ubiorem zacierają się. Jako gotowy surowiec, będący efektem ścisłej współpracy technologów i projektantów, tkanina odpowiada na potrzeby współczesnych odbiorców i globalnych tendencji. W dobie nadkonsumpcji i coraz wyższej świadomości społecznej, przemysł tekstylny coraz częściej zwraca się w stronę powrotu do tkanin naturalnych, bądź aktywnie wykorzystuje nowe technologie, w celu tworzenia materiałów przyjaznych środowisku.
Prezentujemy prace projektantów, których wspólnym korzeniem jest tkanina, a także profesjonalne wykształcenie projektowe, które zdobyli bądź wciąż zdobywają na wydziale projektowym Akademii Sztuk Pięknych. Pragniemy zwrócić uwagę na różnorodność technik, wielość interpretacji poszczególnych form, różne rodzaje wrażliwości twórców, a jednocześnie wspólną tożsamość i pracę w podobnej materii. Wszystkim towarzyszy świadomość globalnej tendencji powrotu do korzeni jako korzystania z dawnych technik, np. tkackich, farbiarskich, wykorzystywania surowców naturalnych czy projektowania mody zrównoważonej.
Wystawa jest prezentacją prac studentów i absolwentów z następujących pracowni:
- Pracowni Ubioru – dr hab. Malgorzaty Czudak i dr. Michała Szulca
- Pracowni Ubioru Dzianego – dr hab. Elżbiety Nawrockiej-Stanieckiej, prof. nadzw. i dr Anny Kuźmitowicz,
- Pracowni Projektowania Ubioru III – prof. Sylwii Romeckiej-Dymek i mgr Adrianna Grudzińska-Pham
- Pracowni Druku – dr hab. Małgorzaty Lachman-Alwasiak
- Pracowni Druku – prof. Krystyny Czajkowskiej i dr Piotra Czajkowskiego
- Pracowni Druku – dr hab. Ludwiki Żytkiewicz Ostrowskiej i mgr Dominiki Walczak
- Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej – dr. Dominiki Krogulskiej-Czekalskiej
- Pracowni Innowacyjnego Obiektu do Wnętrz, Dywanu i Gobelinu – prof. Jolanty Rudzkiej Habisiak i mgr Izabeli Walczak
- Pracowni Papieru – prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej i dr hab. Magdaleny Soboń
Artyści biorący udział w wystawie:
Aleksandra Bonikowska
Natalia Chudzik
Zuzanna Czaja
Edyta Czarnota
Tomasz Frasoński
Wiktoria Górka
Paulina Grzybowska
Karolina Hanzl
Edyta Klaper
Natalia Konca
Izabela Krześlak
Anita Marcinkowska
Aleksandra Milewsk
Walentyna Musatowa
Natalia Oleksiak
Katarzyna Sitko
Laura Skowron
Adrianna Stefańska
Piotr Strobel
Kamil Wesołowski
Katarzyna Wirzewska
Monika Żbikowska