Galeria Aula
Bal maskowy według Chiado i Carmo. Sztuka w przestrzeni publicznej | Łódź
Serdecznie zapraszamy na wernisaż kolejnej odsłony międzynarodowego projektu „Bal maskowy według Chiado i Carmo. Sztuka w przestrzeni publicznej. Lizbona, Paryż, Evora, Łódź, Florencja", który odbędzie się 1 grudnia 2021 r. (środa) o godz. 13.00 w Galerii Aula w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (budynek Centrum Promocji Mody, ul. Wojska Polskiego 121). Wystawa będzie czynna do 30 grudnia 2021 r.
W projekcie biorą udział m.in. wykładowcy z Pracowni Technik Wklęsłodrukowych oraz Pracowni Technik Litograficznych na Wydziale Sztuk Pięknych: dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni, dr hab. Witold Warzywoda, prof. uczelni, dr Tomasz Matczak i dr Oskar Gorzkiewicz oraz studenci obydwu tych pracowni zrzeszeni w Kole Naukowym „Eksperymentarium”:
Adam Ejsmont
Karolina Kruk
Daria Łuka
Sandra Stojańska
Zofia Szymańska
Martyna Zyskowska
Kurator polskiej części wystawy: dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni
Do tej pory wystawa prezentowana była:
- w maju w Lizbonie (Muzeum Archeologiczne)
- w lipcu w Evorze (Muzuem Narodowe)
- w październiku w Paryżu (Maison du Portugal w Cite Universitaire).
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi już po raz siódmy została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie wystaw i konferencji koordynowanym przez prof. Jose Quaresmę z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie. Proponowany w 2021 roku projekt jest kolejną częścią trwającej od 2012 roku współpracy Pracowni Technik Wklęsłodrukowych oraz Pracowni Technik Litograficznych (oraz Koła Naukowego „Eksperymentarium”) z portugalskim inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia. Wykładowcy i studenci z wymienionych pracowni realizują nakłady graficzne na zaproponowany temat, a następnie w kilku ośrodkach uczestniczących w projekcie odbywają się wystawy prac oraz konferencje naukowe. Wydarzeniu towarzyszy katalog zawierający artykuły, publikacje prac oraz biogramy uczestników. Wysłane prace zostają przyjęte do kolekcji odpowiednich instytucji. W archiwum naszej uczelni również znajdują się prace artystów z różnych krajów, zrealizowane w ramach dotychczasowych edycji projektu. Do udziału zaproszeni są także teoretycy sztuki.
W 2013 roku studenci i wykładowcy łódzkiej ASP wzięli udział w cyklu wystaw „Rape of Europe”, rok później uczestniczyli w projekcie „Rhinos are coming”, w 2017 roku – w wydarzeniu pod hasłem „Carmo – Chiado i Republika listów // Sztuka w przestrzeni publicznej”, w 2018 roku w wystawie „Chiado, Carmo i postać Fausta. Przemiana mitu w sztuce i sferze publicznej”, a w 2019 roku źródłem inspiracji było „Jądro ciemności” Josepha Conrada. W 2020 roku tematem był motyw Dandysa i Flaneura zawieszonego w smartfonie.
Tematem zaproponowanym w tym roku jest „Bal maskowy według Chiado i Carmo. Sztuka w przestrzeni publicznej. Lizbona, Paryż, Łódź, Florencja”. Oprócz łódzkiej uczelni w przedsięwzięciu wezmą udział Accademia di Belle Arti di Firenze, Uniwersytet w Lizbonie, Muzeum Archeologiczne w Lizbonie, Muzeum Narodowe w Evorze oraz Maison du Portugal w Cite Universitaire w Paryżu.