Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz
Pracownia Tkaniny Dekoracyjnej
dr Dominika Krogulska-Czekalska | studia I i II stopnia
Pracownicy techniczni:
mgr Wojciech Nowicki
Halina Sułkowska
mgr Robert Spychała
mgr Grzegorz Wójcik
Typ studiów:
stacjonarne I stopnia
stacjonarne II stopnia
Nr sali:
234
Warsztaty - 232
Charakterystyka:
#comfortcloth #jacquardtextile #żakard #textiledesign #criticaldesign #criticaltextile #doublecloth #tkaninapodwójna #tkaninadekoracyjna #struktura #wzorzystastruktura #tactile #haptic #TC2 #weaving #fibre
Studia w Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej skierowane są do twórców zainteresowanych projektowaniem tkaniny żakardowej, znaczeniem tkaniny w kulturze oraz rolą jaką tkanina pełni obecnie w przestrzeni publicznej.
Założeniem fundamentalnym jest rozbudzenie uniwersalnej świadomości projektowej ze szczególnym zwróceniem uwagi na kontekst i adresata dla którego tworzymy, ale także na cel i konsekwencje działania. Ponieważ Pracownia opiera dużą część swej działalności o warsztaty tkackie, proces projektowy bazuje na konkretnych parametrach technicznych. Znajomość warunków przemysłowych pozwala także na przygotowanie wzorów, które mogą być realizowane poza Uczelnią. Student zdobywa zatem wiedzę praktyczną, którą może pogłębiać podczas stażu w firmie i następnie w pracy projektanta tkanin.
Warsztaty z krosnami nicielnicowymi i żakardowymi są idealnym środowiskiem do doskonalenia zdolności praktycznych przy jednoczesnym pogłębieniu zrozumienia nauczanej wiedzy.
Wiedza obejmuje zasady projektowania wzorów oraz aspekty techniczne dotyczące przetransponowania projektu plastycznego na realizację tkacką. Student nauczy się określać wartość swojego projektu i jego potencjalność tkacką poprzez zrozumienie warunków koniecznych do zbudowania wzorzystej struktury o różnym stopniu skomplikowania, będzie zatem potrafił projektować wzory w oparciu o tę świadomość i proponować rozwiązania techniczne przyszłej realizacji. Student zdobędzie w tej pracowni także umiejętność korzystania ze specjalistycznego oprogramowania do projektowania struktur żakardowych, generowania ich symulacji oraz tworzenia wzornic. W Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej słuchacz posiądzie zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną, przede wszystkim zaś będzie mуgł doskonalić umiejętności projektowe.
Adept Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej będzie przygotowany do pracy zespołowej i indywidualnej. W zależności od ilości semestrów spędzonych w pracowni, absolwent będzie w stanie podjąć samodzielną pracę jako projektant tkanin, bądź w firmie jako projektant tkanin przemysłowych. Namysł teoretyczny pozwoli, wykorzystując zdobytą w Pracowni wiedzę, spojrzeć na tkaninę jako medium, które może mieć zastosowanie w twórczości o niekomercyjnym charakterze i zaistnieć w kontekście wystawienniczym.
Studenci Pracowni systematycznie włączani są w projekty realizowane także poza Uczelnią w ramach współpracy z Muzeami i przemysłem czego konsekwencją, oprócz zdobytego podczas wdrożenia doświadczenia, bywają nagrody i uznanie publiczności
(wystawa „Za wolność” w CMWL, wystawa jubileuszowa Działy otwarte/ Działy zamknięte w CMWL, projekt pledu, który zdobył godło musthave podczas festiwalu Lódź Design w 2020 roku.
W 2020 roku Studenci zaprojektowali, zrealizowali, i przekazali także kolekcję koców dla dzieci z ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli.
Empatia, czujność i uważność towarzyszące procesowi powodują, że projekty realizowane w Pracowni wpisują się często w nurt dizajnu spekulatywnego, a ulubione słowa kluczowe to COMFORTCLOTH czy CRITICAL DESIGN, coraz częściej jednak projektowanie staje się tu także medytacją nad samą strukturą i eksperymentem polegającym na wydobyciu ze znanych konstrukcji nowych właściwości i znalezieniu dla nich nieoczywistych zastosowań.