O nas
studia stacjonarne I i II stopnia
W strukturze Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi kierunek tkanina i stylizacja wnętrz podlega Wydziałowi Sztuk Projektowych i prowadzony jest przez Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz.
Na kierunku kształcimy projektantów biegle poruszających się w szeroko rozumianej problematyce kreowania tekstyliów, oferując studia stacjonarne na dwóch poziomach: licencjackim (3 lata) i magisterskim (2 lata).
Absolwent
Absolwent kierunku tkanina i stylizacja wnętrz jest przygotowany zarówno do indywidualnej działalności twórczej, jak i profesjonalnej pracy zespołowej w rozwijającej się branży tekstyliów i stylizacji wnętrz.
Nasi absolwenci tworzą trzon projektowy wszystkich polskich fabryk dywanów, współpracują z producentami tkanin tkanych i drukowanych w kraju i za granicą. Już podczas studiów mają szansę realizować swoje projekty w konkretnych fabrykach, poznając zróżnicowane parametry maszyn i możliwości produkcyjne. Niejednokrotnie studenci kierunku tkanina i stylizacja wnętrz pracują też dla branży filmowej i teatralnej oraz przemysłu modowego. Zdobywają też liczne nagrody i wyróżnienia.
Sukcesy
Z takiej właśnie współpracy rodzą się sukcesy (np. w kwietniu 2020 roku zespół projektowy, w którym znalazły się nasza absolwentka Aleksandra Milewska oraz prowadząca Pracownię Tkaniny Dekoracyjnej Dominika Krogulska-Czekalska, zdobył wraz z firmą Most godło MUST HAVE przyznawane przez prestiżowe Jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Łódź Design).
Co nas wyróżnia
Studiowanie na kierunku tkanina i stylizacja wnętrz, dzięki formule kształcenia mistrz–uczeń, kładącej nacisk na indywidualne podejście do każdego studenta, pozwala na pozyskanie kompetencji niezbędnych do rozwiązywania różnorodnych problemów projektowych.
Wyjątkowa specyfika nauczania polega na systematycznym rozwijaniu wrażliwości i umiejętności plastycznych studentów poprzez łączenie doświadczeń z pracowni ogólnoplastycznych, tj. kompozycji, rysunku, malarstwa, rzeźby, ze specjalistyczną wiedzą zawodową, którą zdobywają w dziewięciu pracowniach projektowych.
Czego się nauczysz
Sposób studiowania charakterystyczny dla kierunku zapewnia w efekcie przyszłym projektantom tkanin oraz designerom wnętrz uzyskanie wysokich kwalifikacji. Studenci realizują projekty w doskonale wyposażonych w krosna nicielnicowe, żakardowe, TC2 i gobelinowe warsztatach tkackich. Dysponujemy też jednymi z największych wśród uczelni europejskich warsztatami klasycznego druku. Posiadamy również wyposażenie pozwalające poznać technologię druku cyfrowego. Współpracujemy z krajowymi instytutami badawczymi oraz tekstylnymi firmami przemysłowymi. Student ma tutaj szansę poznać najnowocześniejsze programy komputerowe służące do projektowania, konstruowania i zdobienia tkanin, np. TEXCELLE Nedgraphics, TAJIMA DGML by Pulse.
Współpraca
Studenci mają możliwość skorzystania z międzynarodowych stypendiów i staży zagranicznych w ramach programu ERASMUS+. Realizujemy także program Warsztatów Mistrzowskich z uznanymi specjalistami ze świata projektowania tekstyliów w roli wykładowców (np. Aleksandra Gaca). Współpracujemy z instytucjami kultury, m.in. Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Książki Artystycznej, Instytutem Dizajnu w Kielcach, Muzeum Papiernictwa, a także z Instytutem Włókiennictwa (Sieć Badawcza Łukasiewicz), w których nasi studenci odbywają staże i praktyki oraz uczestniczą w warsztatach czy wystawach.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy mogę, studiując na kierunku tkanina i stylizacja wnętrz, wybrać specjalizację z innych instytutów?
Tak. Każdy student ma do dyspozycji 30 pkt ECTS, w ramach których może wybrać pracownię z innego instytutu i studiować na zasadach ustalonych indywidualnie z pedagogiem.
Czy studiując projektowanie ubioru, mogę korzystać z możliwości realizacyjnych Instytutu Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz?
Tak. W ramach 3 specjalizacji, realizując kurs podstawowy pracowni projektowej i po uzgodnieniu zasad z pedagogiem.
Gdzie mogę pracować po dyplomie?
Ukończenie tego kierunku przygotowuje do twórczej pracy zarówno w roli samodzielnej projektantki, samodzielnego projektanta tkanin nicielnicowych, żakardowych, drukowanych, dywanów, a także do pracy w zespole projektowym. Patrz punkt: Absolwent.